České dráhy se tak připojují k ostatním evropským železničním dopravcům. V září se přestalo kouřit už ve vlacích v Rakousku a Německu. „Vycházíme mimo jiné z marketingového průzkumu mezi cestujícími. Z nich 81 procent našich zákazníků odpovědělo, že by přivítali, kdyby byly vlaky zcela nekuřácké,“ uvedla ředitelka Odboru osobní dopravy a přepravy Českých drah Luďka Hnulíková. „Chceme jít stejným směrem jako ostatní evropské země.“

Všechny vozy Českých drah jsou již označeny jako nekuřácké. Kuřácký oddíl se může ve vlaku ČD objevit pouze ve vozech některé ze zahraničních společností. Je to příklad maďarských vozů, řazených na vlaku EuroCity Hungaria, který spojuje Budapešť s Prahou a Hamburkem. Tyto vozy mají i po 9. prosinci vyznačené oddíly pro kuřáky, na území České republiky tam ale kouřit nebude možné. Ještě nedávno byly pro mnoho cestujících jídelní vozy částí vlaku, které se raději vyhnuli.

Tyto vozy jezdí na dálkových soupravách SuperCity, InterCity a EuroCity. „Nabídka služeb v jídelních vozech dnes zahrnuje kompletní menu a každý si jistě vybere z bohaté nabídky jídel a nápojů, a to vše za profesionální úrovně obsluhy personálu jídelního vozu,“ uvedli pracovníci tiskového oddělení Českých drah. S obnovou vozového parku se i úroveň posezení v nich zvedá.