Projekt Pečem pecen, jak zdejší centrum myšlenku komunitního pečení pojmenovalo, nedávno uspěl i ve 4. ročníku nadačního fondu Vy rozhodujete, my pomáháme, kde ho svým hlasem podpořily tisíce lidí. Díky získané finanční odměně pak mohli tvůrci myšlenky dovybavit pečicí dílnu i zázemí v okolí pece.

„Projekty našeho centra se vždy snažíme cílit na místní komunitu. S tím souvisí i nedávná výstavba pece, která má v jistém směru symbolizovat vesnickou pekárnu místo, kde se lidé scházeli nejen proto, aby upekli chleba, ale aby si zde popovídali, sdíleli své radosti i starosti,“ přiblížila myšlenku vedoucí petrovického informačního centra Markéta Nováková s tím, že první setkání u komunitní pece se konalo v rámci srpnových dožínkových oslav.

„Společné pečení se uskutečnilo pod vedením známého ostravského karikaturisty Václava Šípoše, o kterém se však málo ví, že je vyučený pekař. Za jeho asistence jsme spolu s lidmi do pece nasázeli nejen chleby, ale také domácí dalamánky či rohlíky. Všichni přítomní tak měli možnost vyzkoušet, jak chutná domácí pečivo upečené v peci na dřevo,“ popsala první setkání Nováková.

Další komunitní pečení budou podle ní v zahradě petrovického centra probíhat alespoň jednou měsíčně. Zváni jsou přitom všichni, kdo mají chuť zadělat si a ochutnat vlastnoruční pečivo.

„Věříme, že zájemců o upečení chleba se mezi lidmi najde spousta, další setkání u pece jsme proto naplánovali už na neděli 30. září. Ty největší nadšence bychom pak chtěli vyzvat, aby se nám ozvali do centra. Pravidelná komunitní pečení by totiž do budoucna mohla probíhat přímo pod jejich vedením,“ dodala vedoucí Markéta Nováková.