Pár centimetrů, které v beskydských sportovních a lyžařských areálech napadly, zatím k nazutí lyží nestačí, řekl včera dispečer beskydské záchranné služby. "Objevují se už první běžkaři, ale stopy upravovány nejsou, protože je opravdu málo sněhu," dodal záchranář. Od pátku podle něj připadlo pět až deset centimetrů sněhu.

Nejvíce sněhu je na Lysé hoře

Nejvyšší bod Beskyd Lysá hora hlásí 42 centimetrů, což je o 12 centimetrů více než v pátek, na ostatních vršcích v průměru od 15 do 25 centimetrů. Na rozjezd sezony čekají například ve středisku Javorový. "Potřebujeme aby trošku mrzlo, nějaký sníh sice padá, ale abychom mohli sjezdovku spustit, je nezbytné, aby zem ztvrdla a vytvořilo se nějaké podloží," řekl šéf střediska Viktor Pavlík.

"Lidé jsou už netrpěliví, toto listopadové počasí by rádi vyměnili za bílý poprašek a upravenou stopu. Proto nám volají první nedočkaví sportovci," řekla Táňa Lasotová ze společnosti Ski Beskydy provozující sportovní a lyžařský areál v Mostech u Jablunkova. Za oknem její kanceláře je už opravdu bílo, avšak země je rozježděná pásy roleb a ani na běžky těch pár centimetrů prozatím nestačí. Zaměstnanci podle Lasotové vyzkoušeli veškerou techniku, osvětlení a vleky a rozmisťují sněžná děla na svahu.

Na novinky nejsou peníze

Provozovatelé, stejně jako lyžaři, netrpělivě sledují předpovědi počasí. "Čekáme, až začne mrznout, tehdy i kdyby nesněžilo jsme schopni vytvořit za pár dnů souvislou pokrývku sněhu," říká ředitel Ski areálu Mosty u Jablunkova Alois Martynek. V beskydských zimních areálech letos na lyžaře nečekají velká překvapení. Většina středisek se postupně vzpamatovává z loňské nevydařené zimy a na nové investice nemá peníze.

Ceny vleků zůstanou většinou stejné, někde se zvýší o pět až deset procent. Novinkou pro lyžaře je podle Pavlíka společná jízdenka, kterou připravily areály Javorový, Ski Areál Morávka Sviňorky a Palkovice. Stojí 800 korun a její majitel si bude moci zalyžovat v každém ze tří středisek. V ceně je zahrnut například vstup do vířivky nebo využití autobusové přepravy.