„Jezdíme tady každý rok, je to perfektně zorganizovaná akce. Jede se krásný klidný úsek, který je ideální na zakončení vodácké sezóny," pochvaluje si Radka Mičková, která dorazila z Dolní-Lutyně.

„Spolu s vodáky z Polska řeku na jaře odemykáme a na podzim zamykáme. Je to naše desátá vodácká sezóna, která je, co se týče počtu vodáků, rekordní," říká vedoucí organizačního odboru bohumínské radnice Miroslava Šmídová. V ruce drží klíč, kterým vodáci brzy uzamknou řeku.

Než se s rafty a kánoemi vydali na vodu, poslechli si báseň jednoho ze svých kolegů. Potom klíčem uzamkli řeku a vyrazili na letošní poslední plavbu – 6,7 kilometru dlouhou trasu skrz přírodní památku Hraniční meandry Odry až k soutoku Odry s Olší v sousedním Polsku.

Městskou půjčovnu letos využilo více jak dva tisíce zkušených vodáků i amatérů, pro které je klidný úsek s krásnou přírodou ideální. „Letos k nám zavítalo o šest set lidí více, než v loňském roce. Vodákům přálo počasí, ale také jde vidět, že se jedná o stále populárnější aktivitu," říká Šmídová.

Půjčovnu lodí pro město zajišťují dobrovolní hasiči, kterým dala právě letošní sezóna pořádně zabrat. „Někdy je těžké vše skloubit dohromady, chodíme do práce, jezdíme na soutěže, zajišťujeme půjčovnu a svoz lodí a k tomu máme další aktivity. Jsem ale rád, že je mezi lidmi o vodáctví zájem," říká velitel dobrovolných hasičů ze Starého Bohumína Jan Hanusek.

Za deset let provozu městské půjčovny ji využilo 12 tisíc dospělých i dětí.