Stejně jako existuje požární sport, kde hasiči prokazují svou zdatnost vdisciplínách blízkých své praxi, jako například požární útok nebo výstup do druhého patra a záchranáři zHorské služby pro změnu soutěží vdisciplínách záchrany horolezce nebo ve svozu a ošetření zraněného se svozným prostředkem, mají vodní záchranáři své závody a soutěže ve vodě, na vodě či u vody.

„Vsoučasné době můžeme soutěže vzáchranářském sportu rozdělit do dvou kategorií. První kategorií jsou soutěže, které se konají podle mezinárodních pravidel a dělí se na mořské a bazénové soutěže. Část mořských soutěží bylo možno zhlédnout vtelevizním seriálu Pobřežní hlídka. Mezi disciplíny patří různé plážové běhy, závody mořských kajaků či surfových plováků a samozřejmě plavecké disciplíny spojené se záchranou tonoucích. V bazénu jsou to disciplíny jako plavání s překážkami, záchrana tonoucího, kterého představuje figurína, a to jak spožitím ploutví nebo bez nich a záchrana tonoucího pomocí lana. To je jen přiblížení soutěží nikoliv přesné popisy a zdaleka nejsou vyjmenovány všechny soutěžní disciplíny. Ukázky záchranářského sportu byly kvidění na olympijských hrách vroce 2000 konaných vaustralském Sydney,“ vysvětlil těrlický vodní záchranář Petr Urbánek.

Druhou kategorií jsou národní soutěže pořádané v ČR na otevřených vodách vycházející znašich místních podmínek a způsobu výcviku plavčíků. VČR mají dlouhou tradici. Letos bylo uspořádáno již 35. mistrovství ČR. Plavčíci vnich prokazují své znalosti vtechnických disciplínách, jako jeresuscitace, záchrana tonoucího z plavidla nebo pomocí surfového plováku. V plavecké části musí zvládnout plavání ve ztížených podmínkách, což představuje oblečení soutěžícího do oděvu. Musí umět používat základní potápěčskou výstroj a plavání s touto výstrojí jim ztěžuje břemeno, které nesmí během závodu upustit. Tažení tonoucího sjiž zmíněnou figurínou, jejíž váha je asi 50 kilogramů, završuje plaveckou část.

Těrličtí záchranáři se i přes svou krátkou historii, když VZS Těrlicko vznikla vroce 1998, účastní řady soutěží. Od roku 2000 mají ve své sbírce několik titulů a medailových umístění zmistrovství České republiky konaných podle národních i mezinárodních pravidel. „Vedle účasti vzáchranářských soutěžích pořádáme vTěrlicku vlastní závody. Letos 8. a 9. září to byl již 7. ročník Poháru města Havířova a Velká cena Těrlické přehrady. Soutěž o pohár města Havířova vsobě kombinuje většinu národních disciplin vjeden náročný kombinovaný závod. Velká cena Těrlické přehrady přibližuje mořské disciplíny, samozřejmě vupravené podobě. Písečnou pláž nahrazuje beachvolejbalové hřiště, surfové plováky jsou delší a těžší, než používají závodníci vzahraničí. Nadšení a chuť závodit jsou ovšem stejné,“ dodal Urbánek.