První předhradí se změnilo ve vojenské ležení. K vidění byly vojenské tábory několika armád z různých období od poloviny 17. až do 20. století. Návštěvníci se také dozvěděli, jak se měnily uniformy, výstroj a výzbroj během tří století. Nejstarší mušketýři reprezentovali období Třicetileté války, nechyběly ukázky armády z doby napoleonské, rakousko-uherské armády, období první světové války, výstroj a výzbroj československých vojsk z 2. světové války jak z východu, tak ze západu, jednotky Rudé armády, oddíly německého wehrmachtu.

Někteří pánové mohli zavzpomínat na dobu, kdy sloužili v Československé lidové armádě. Expozice přiblížila vojenství i mimo Evropu, například období americké občanské války severu proti jihu v letech 1861-65.

Po celý den probíhaly ukázky historických zbraní a vojenské techniky, výcviku i bojů, hosté mohli nahlédnout do polní kuchyně, prvorepublikové polní nemocnice, k vidění byla i terénní vojenská vozidla apod.

To vše předváděli a provázeli historií nadšenci sdruženi v Klubech vojenské historie, kteří přijeli nejen z okolí Českého Těšína, ale z různých míst naší republiky od Návsí, přes Brno až po Liberec.

Také děti si přišly na své. Byly pro ně připraveny úkoly, mimo jiné překážková dráha s plnou polní, hod granátem, střelba z praku, šifry…. Největšímu zájmu se těšila laserová střelnice a jízda na koních.

„To byl asi ten nejkrásnější dárek, jaký jsem dostal“, prohlásil patnáctiletý Alex z Vrbna pod Pradědem, který ten den slavil narozeniny. A tak vojáci vypálili na jeho počest slavnostní salvu.

Mladí manželé z Fulneku se svými dcerami Natálkou a Viktorkou byli akcí nadšeni a také pan Honza z Havířova byl spokojen. „Přehled armád od 17. až po 20. století se jen tak nevidí. To bylo skvělé,“ řekl.

Emilie Świdrová