VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Havířově bylo zvoleno nové vedení radnice. Primátorem je Josef Bělica

VIDEO/ Ve velkém sále KD Radost se v pondělí 5. 11. 2018 sešli zastupitelé vzešlí z komunálních voleb pro období 2018 až 2022. 

5.11.2018 AKTUALIZOVÁNO 5.11.2018
SDÍLEJ:

Ustavující zasedání Zastupitelstva města Havířova. Primátor Josef Bělica.Foto: Deník / Libor Běčák

Na programu zasedání 43členného sboru zastupitelů byla pouze volba vedení města.

Program zasedání

Deník jednání sledoval a přinášel z něj průběžné zpravodajství v tomto článku a videopřenos. 

Dohoda koalice

Město povede čtyřkoalice složená ze 13 zastupitelů ANO, ČSSD (6), Hnutí pro Havířov (4) a KDU-ČSL a STAN (4).

Opozici tvoří KSČM (7), Piráti (4), SPD (4) a ODS (2). 

Koaliční partneři se už dohodli na rozdělení funkcí ve vedení města. Primátorem má být Josef Bělica (ANO), ekonomickým náměstkem Ondřej Baránek (ANO), hospodářským náměstkem Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL a STAN), náměstkyní pro sociální rozvoj Stanislava Gorecká (ANO) a náměstkyní pro školství a kulturu Jana Feberová (ČSSD). Pro oblast sportu bude navíc určen uvolněný radní Daniel Vachtarčík (HpH).

Uvolněný či neuvolněný?

Zastupitelé mají nejdříve stanovit počet členů městské rady. Podle všech předpokladů jich bude opět 11. Následně zastupitelstvo určí, které funkce budou uvolněné a které neuvolněné. Zásadní rozdíl spočívá ve finančním ohodnocení.

Uvolnění zastupitelé pracují ve svých funkcích na plný úvazek a ze zákona mohou pobírat pouze odměny spojené s těmito funkcemi. Mohou být sice například členy orgánů soukromých nebo městských firem, ale bez nároku na odměnu za tuto práci.

Primátor na částečný úvazek

Podle dosavadních informací bude mít Havířov vůbec poprvé neuvolněného primátora, protože Josef Bělica hodlá skloubit práci primátora s funkcemi poslance a krajského zastupitele. Primátorem by tak nebyl na plný úvazek, ale funkci by vykonával jen částečně. Úměrně tomu by se krátila i jeho měsíční odměna, která by nečinila 79 020, ale jen 42 671 korunu.

Nové vedení města dává tímto rozhodnutím najevo, že funkce primátora Havířova není natolik exponovanou funkcí, aby nemohla být vykonávána jen z jedné třetiny.

Naopak, koalice uznala, že dosavadní sociální náměstek toho měl na svých bedrech tolik, že jeho práci teď budou vykonávat hned tři lidé. Právě proto byly zřízeny samostatné posty náměstků, jeden pro sociální rozvoj a druhý pro školství a kulturu. „Vidíme, že to manažersky nefunguje tak, jak by mělo, tak jsme se rozhodli pozici rozdělit. Bude zvlášť náměstek pro školství a kulturu a jeden pro sociální oblast. Takže budeme mít místo tří náměstků čtyři,“ vysvětlil Novinkám.cz Bělica.

Náměstkům navrch vypomůže ještě jeden uvolněný radní pro sport. Co přesně bude dělat, se ještě upřesňuje. “O konkrétní náplni budeme ještě jednat, ale oblast sportu je velmi široká a věřím, že to bude ku prospěchu všech sportovců,” řekl TV Polar Vachtarčík.

Průběh jednání

Zasedání zahájila v 9 hodin dosavadní primátorka Jana Feberová. Po hymně nově zvolení zastupitelé složili slib. 

Pavel Rapant (ČSSD) navrhl, aby ve vedení města pracovalo 5 uvolněných členů rady, a to ve funkcích:

Náměstek pro ekonomiku a správu města
Náměstek pro investice a chytré město
Náměstek pro školství a kulturu
Náměstek pro sociální oblast
Člen rady města pro sport

Zastupitelka Darja Tomeniecová (SPD) se zeptala, proč došlo k rozdělení postu náměstka pro sociální rozvoj. 

Primátorka situaci vysvětlila tím, že oblast, kterou měl dosud na starost jeden náměstek, je obsáhlá a bude vhodnější, když se jí bude věnovat více lidí. 

Eduard Heczko (KSČM) měl dotaz ohledně budoucího primátora, který by měl být neuvolněný. "Myslím si, že to není správné. V rámci ČR budeme jako statutární město zřejmě jediní," řekl a současně navrhl, aby uvolnění radní byli jen čtyři, bez radního pro sport. K jeho návrhu se přidala i Tomaniecová. "Tato funkce by město přišla na 4 miliony korun. Tu práci by mohl zastat pan Bělica, který bude neuvolněným primátorem."

Vysvětlení se ujal i Josef Bělica (ANO), který popsal, s jak velkými rozpočty a rozsáhlým majetkem pracují například Správa sportovních a rekreačních zařízení, sociální odbor nebo odbor školství. 

"Já jsem funkci sociálního náměstka vykonával. Proto by mě zajímalo, jaká bude náplň nových náměstků a uvolněného radního. Odbory i SSRZ mají své ředitele. Navrhuji, aby byl i uvolněný radní pro psí útulek," řekl někdejší primátor Daniel Pawlas (KSČM). 

Jeho návrh hlasováním neprošel, když pro bylo jen 5 zastupitelů. Pro návrh Tomaniecové bylo 14 zastupitelů a stejný počet byl i pro návrh Heczka. 

Naopak původní návrh koalice podpořilo 27 zastupitelstva.

Volba primátora

Eduard Heczko navrhl, aby volba primátora probíhala tajně. Návrh však nebyl schválen, když většina zastupitelů je pro veřejné hlasování. 

Jako kandidát na primátora byl za ANO navržen Josef Bělica. Před hlasováním však zastupitelé hlasovali o odměně za výkon funkce. 

Daniel Pawlas navrhl na primátorku Janu Feberovou, která ji však nepřijala. 

Pro bylo 26 zastupitelů, proti 10, 6 se zdrželo a 1 nehlasoval.

Primátorem města Havířova byl zvolen Josef Bělica. 

Primátor Bělica poděkoval své předchůdkyni. "Jednání s ní byla vždy konstruktivní, za což ji děkuji. Byť jsem byl zvolen neuvolněným primátorem, hodlám funkci vykonávat na plný úvazek," řekl. 

Zastupitelstvo pokračovalo volbou členů městské rady.

Róbert Masarovič za ANO navrhl Ondřeje Baránka, a to na post ekonomického náměstka. Jiný návrh učiněn nebyl.

Pro bylo 30 zastupitelů, proti 2, zdrželo se 10 a 1 nehlasoval.

Náměstkem pro ekonomiku a správu města byl zvolen Ondřej Baránek (ANO)

Eva Šillerová navrhla za KDU-ČSL a STAN Bohuslava Niemiece, a to na post náměstka pro investice.

Pro bylo 28 zastupitelů, proti 0, zdrželo se 14 a 1 nehlasoval.

Náměstkem pro investice a chytré město byl zvolen Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL a STAN)

Pavel Rapant navrhl za ČSSD na post náměstkyně pro školství a kulturu Janu Feberovou.

Pro bylo 27 zastupitelů, proti 4, zdrželo se 11 a 1 nehlasoval.

Náměstkyní pro školství a kulturu byla zvolena Jana Feberová (ČSSD)

Róbert Masarovič za ANO navrhl na post náměstkyně pro sociální oblast Stanislava Gorecká.

Zastupitelka Darja Tomaniecová se Gorecké zeptala, zda bude vykonávat společně s funkcí náměstkyně i funkci ředitelky Santé. "Pokud budu zvolena, budu vykonávat plně funkci náměstka, nikoli ředitelky," odpověděla Gorecká. 

Pro bylo 26 zastupitelů, proti 2, zdrželo se 14 a 1 nehlasoval.

Náměstkyní pro sociální oblast byla zvolena Stanislava Gorecká (ANO)

Na uvolněného člena Rady města Havířova pro oblast sportu byl Hnutím pro Havířov navržen Daniel Vachtarčík. 

Pro bylo 28 zastupitelů, proti 12, zdrželi se 2 a 1 nehlasoval.

Zbývajícími neuvolněnými členy rady byli zvoleni: 
Jiří Martinek (ČSSD)
Róbert Masarovič (ANO)
Pavel Rapant (ČSSD)
Iva Georgiu (ANO)
Alena Olšoková (ANO)

Po hodině a půl od zahájení zasedání bylo zvoleno kompletní vedení města. Volby proběhly přesně podle koaliční dohody. 

První zasedání radních bylo svoláno na 11.45 hodin v budově magistrátu. 

Zastupitelé v dalších volbách zvolili jako statutárního zástupce primátora náměstka Baránka. 

11člennému Finančnímu výboru Zastupitelstva města Havířova bude předsedat Eva Šillerová. 

9člennému Kontrolnímu výboru Zastupitelstva města Havířova bude předsedat Martin Rédr (Piráti). 

Zastupitelé jednali o svých odměnách. Do konce letošního roku je ponechali ve stávající výši. Od 1. 1. 2019 budou odměňováni podle nového výměru, jak byl navýšen státem. Základní odměna zastupitele bude ze současné výše 2371 Kč zvýšena na 2537 Kč a u radních se zvýší z 9482 Kč na 10 146 Kč. K těmto odměnám si mohou připočíst i další, a to v souhrnu za maximálně tři funkce ve výborech nebo komisích. 

Současně zastupitelé schválili náhrady ušlého výdělku při výkonu funkce. Tato náhrade je stanovena paušální částkou ve výši 200 Kč za 1 hodinu výkonu funkce, kterou člen zastupitelstva strávil na zasedání zastupitelstva nebo na schůzi rady města maximálně však 5 000 Kč za měsíc. Za výkon funkce se považuje skutečná účast člena Zastupitelstva města Havířova na zasedání zastupitelstva nebo na schůzi rady města a maximálně 6 hodin přípravy na každé z těchto jednání, kterého se člen Zastupitelstva města Havířova zúčastnil. 

Tabulku s odměnami zastupitelů najdete ZDE

Zasedání zastupitelstva bylo ukončeno vyčerpáním všech bodů v 11.30 hodin. 

Autor: Libor Běčák

5.11.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 17 760 Kč Svářeči Svářeči. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17760 kč, mzda max. 26400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce, - Vykonávání svařování dle požadavků, specifikace nebo výkresové dokumentace, - Provádění oprav strojních zařízení v energetice, - Provádění a možné řízení realizace zakázek oprav strojních zařízení, - Komunikace s mistrem ohledně realizace zakázek, - Zajištění odborných činností dle požadavku zákazníka, , Požadujeme, - SOU, SŠ, - Certifikát dle normy EN287-1, nově EN9606-1 na metodu 111 (obalovaná elektroda), popř. 135 (MIG/MAG) nebo 141 (TIG/WIG), - Dobré organizační a komunikativní schopnosti, - Schopnost rychle se učit, - Důslednost, samostatnost, flexibilitu, loajalitu, , Nabízíme, - Motivační platové ohodnocení, - Firemní benefity, - Možnost osobního a profesního rozvoje, , Způsob kontaktu: e-mailem.. Pracoviště: Stelmar s.r.o., 735 71 Dětmarovice. Informace: Marie Slowiková, . Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pojišťovací poradce 17 000 Kč Odborní pojišťovací poradci Odborní pojišťovací poradci - správci stávajících klientů. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zástup za dlouhodobou nemocenskou, Pracovní náplň, - Péče o stávající klienty ve svěřené lokalitě , - Konzultace a poradenství v oblasti pojištění a financí , - Budování dlouhodobých obchodních vztahů , - Administrativní činnost, , Očekáváme, - SŠ vzdělání , - Zkušenosti z oblasti obchodu výhodou , - Výborné komunikační schopnosti , - Čistý trestní rejstřík, Způsob kontaktu: životopisy zasílat na e-mail. Pracoviště: Brigita herotová - havířov, U Stromovky, č.p. 1481, 736 01 Havířov 1. Informace: Brigita Herotová, . Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 24 010 Kč Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra s registrací. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24010 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu, praxe výhodou, s chutí pracovat, 12ti hodinové směny , , Způsob kontaktu: zasílat životopisy na email.. Pracoviště: Senior domy pohoda český těšín a.s., Svojsíkova, č.p. 2087, 737 01 Český Těšín 1. Informace: Michaela Labudová, . Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 18 000 Kč Provozní zámečníci, údržbáři provozní zámečníci, svářeči. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Poradenské centrum OKD, tř. Osvobození 1721/9, Karviná , PO, ST 8:00 - 16:00 hod.; , ÚT, ČT 8:00 - 14:00 hod.; , PÁ zavřeno, odkaz na internetovou stránku pro tuto pozici, https://www.pracevokd.cz/cs/volne-pozice/provozni-zamecnik, , , Náplň práce dle místa výkonu práce:, , Pracovní náplň - Úpravna uhlí - provozní zámečník, svářeč:, - obsluha technologických zařízení provozu úpravny uhlí, - kontrola, údržba a opravy strojního zařízení (pohony pásových a hřeblových dopravníků, drtiče, třídící síta,, odstředivky, čerpadla), - montáž a demontáž strojního zařízení, - samostatný výkon práce ve třísměnném pracovním režimu, , Pracovní náplň - Závod servisních služeb - provozní zámečník, svářeč:, - práce v povrchových mechanických dílnách, - opravy strojního zařízení (dobývací a razící technika, nakladače, vrtací vozy, pohony pásových a, hřeblových dopravníků, drtiče, odstředivky, čerpadla), - montáž a demontáž strojního zařízení, - samostatný výkon práce ve třísměnném pracovním režimu, , Požadujeme:, - dobrý zdravotní stav, - vyučen v oboru, - samostatnost, spolehlivost, - ochota se učit novým věcem, - manuální zručnost, - kurz svářeče výhodou (elektroda, CO2), , Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, pracoviště lokalit závodů Karviná, ČSM, Darkov, Lazy, , V případě zájmu o práci v OKD si připravte: , - životopis, - občanský průkaz, - doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání, - zápočtový list z posledního zaměstnání, , Výhody:, - stabilní mzdové ohodnocení, - základní mzdu, prémie a příplatky garantované kolektivní smlouvou, - přídavek na dovolenou a Vánoce, - profesní rozvoj a další odborná školení, - 5 týdnů dovolené , - penzijní připojištění, - příspěvek na dětské rekreace, - příspěvek na stravování, - poukázky na nákup sportovních, léčebných, rekreačních a kulturních aktivit. Pracoviště: Okd, a.s. důlní závod 2, 735 34 Stonava. Informace: Markéta Klopcová, +420 725 756 830.

Jan Užek (s míčem) se prosazuje na brankovišti Balatonfüredu.

Pivot Baníku Jan Užek: Pozitivem je naplněná hala

Martin Pastornický prodloužil v Karviné smlouvu.

Martin Pastornický prodloužil

Proč je negativní myšlení důležité

„Z pozitivního myšlení se dnes stala mantra, která je sice líbivá ale důležité je myslet i negativně,“ říká známý český podnikatel, spisovatel a školitel.

Lekce maďarštiny pro pokročilé

Karviná /FOTO/ – Házenkáři Karviné prohráli v úvodním utkání 3. kola EHF Cupu s maďarským týmem Balatonfüredi KSE o gól.

Typická ojetina? Dvanáct let stará se 140 tisíci kilometry. Nejčastěji octavia

/PROKLIKEJTE SI BARVY AUT V OKRESECH/ Modely z produkce domácí automobilky Škoda obsadily hned čtyři pozice mezi deseti nejprodávanějšími ojetými vozy.

Šok! Karviná odvolala trenéra Nádvorníka

Karviná – Překvapivý krok zvolilo v reprezentační přestávce vedení MFK Karviná. V sobotu totiž odvolalo z funkce hlavního trenéra Romana Nádvorníka.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT