VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VOLBY 2018 v kraji: překvapení pro prvovoliče, jasná výhra i podezření z kupčení

FOTOGALERIE/ Úderem 22. hodiny se v České republice uzavřely volební místnosti. Komunální a někde i senátní volby budou v pokračovat ve sobotu v osm hodin ráno. Podívejte se, jak vypadal první volební den v Moravskoslezském kraji.

5.10.2018 AKTUALIZOVÁNO 5.10.2018
SDÍLEJ:

Komunální a senátní volby 2018 v Ostravě.Foto: Deník / Pavel Sonnek

V pátek a v sobotu lidé vybírají, kdo usedne do obecních a městských zastupitelství. V částech Opavska, Ostravska a Karvinska voliči zároveň vybírají tři nové senátory.

Přehled kandidátů do senátu v MS kraji najdete zde:
Ostrava-Město  Opava  Karviná

"Volební okrsky na severu Moravy a Slezska monitorují dvě kontrolní skupiny zaměstnanců krajského úřadu. Podle jejich informací k volbám zatím přišlo kolem 30 procent občanů kraje. Žádné komplikace, trable, průšvihy nebo nedorozumění zatím nezaznamenali," uvedla krátce po půl deváté večer mluvčí Moravskoslezského kraje Nikola Birklenová.

OPAVSKO

Před sedmou hodinou večerní byla známa průběžná čísla týkající se volební účasti v Opavě. Pohybovala se okolo patnácti procent.

„Srovnávali jsme to s prezidentskými volbami. Při nich byl zájem o něco větší a v tuto dobu jsme byli na více než dvaceti procentech. Při minulých komunálních volbách byla Opava za oba dva dny na třiatřiceti procentech,“ komentoval vedoucí odboru vnitřních věcí opavského magistrátu Petr Sordyl, podle něhož je na venkově o volby mírně vyšší zájem.

Dodejme ještě, že na Opavsku zatím vše probíhá bezproblémově a nemusely se řešit žádné komplikace.

KARVINSKO

Ve volebním okrsku v ulici ČSA v centru Havířova pozorovali členové komise v pátek po 19. hodině ve srovnání s předchozími komunálními volbami poměrně slabší účast. Voliči však přicházeli i ve večerních hodinách.

Komunální a senátní volby 2018 ve volebním okrsku v ulici ČSA v centru Havířova.

Vpodvečer se Karvinou šířily zvěsti, že se v některých lokalitách Nového Města, kde žije větší počet obyvatel romského etnika, kupčilo s hlasy. Údajně někdo nabízel voličům 200 korun za jeden hlas. Vše se ale vysvětlilo poté, co věc na místě prověřila policie.

„Někdo uvedl v omyl jednu starší ženu, když jí řekl, že pokud půjde volit, dostane 200 korun. A ona se na to zeptala volební komise. Žádné jiné indicie o možném kupčení s hlasy nemáme,“ řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Snímky z volebních místností na Karvinsku najdete zde:

Volit může téměř milion lidí

Voleb se může zúčastnit i bezmála milion občanů Moravskoslezského kraje, pro které je k dispozici 1307 okrsků. Nejvíce voličů (přes čtvrt milionu) je v Ostravě, kde se nachází 299 okrsků.

Kolik lidí k volbám letos ale opravdu dorazí, to lze v této chvíli jen těžko odhadovat.

Jsou však místa, kde je téměř jisté, že k urnám přijde jen malá část voličů. Jeden z okrsků, který vstoupil do historie už během lednových prezidentských voleb, nese označení 19003 a nachází se v ostravském městském obvodu Slezská Ostrava, v části Hrušov.

Během prvního kola se tehdy ze 109 zapsaných voličů neobjevil nikdo, v druhém kole přišlo devět obyvatel. Platný hlas odevzdalo osm z nich.

Komunální a senátní volby 2018 v Ostravě.

Snímky z volebních místností pořízené v Ostravě najdete zde:

Krátce po otevření volební místnosti v okresku 19003 vstoupil první volič. Poté však přišla dlouhá pauza. Pro předsedu komise Jana Plintu, který nechyběl ani při několika minulých volbách, to nebylo žádné překvapení. „Tady je účast vždycky velmi nízká,“ řekl Plinta.

Ani starostka Slezské Ostravy Barbora Jelonková nehýří optimismem. Dle jejího odhadu přijde jen několik lidí. „Pět až deset,“ řekla Deníku Jelonková. Jak zdůraznila, v lokalitě žijí sociálně slabí občané, kteří o politiku velký zájem nemají. Nakolik bude její tip přesný, se ukáže až v sobotu po uzavření volebních místností.

Sledujte s námi volební dění v našem kraji:

BRUNTÁLSKO

Kuriózní situace nastala v Karlově Studánce, kde je už dnes jasné, kdo vyhraje volby, protože zde mají voliči k dispozici jedinou kandidátku. Přesto starostka vyškrtla 19 osob ze seznamu voličů, aby neovlivnily výsledek.

 „Lidé k urnám chodí evidentně se zájmem, ale i na hrubé odhady účasti je brzy. Je třeba vyčkat na oficiální čísla. Důležité je, že dosud jde všechno hladce a nezaznamenali jsme žádné problémy,“ uvedl mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.

Snímky z volebních místností na Bruntálsku najdete zde:

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Prvovoličům v Hrádku rozdávali bonbony

S otevřením volebních místností byl Deník v Dolní Lomné, kde se poprvé volilo v letos nově opravené zasedací místnosti obecního úřadu. Podle volební komise je v obci evidováno na 700 voličů, figurují zde i čtyři cizinci. Mezi prvními voliči byla i starostka Renata Pavlinová (na snímku níže), která zároveň měla plno práce s přípravou sobotního tradičního podzimního jarmarku s trhem domácích zvířat.

Volby 2018 na Frýdecko-Místecku. Snímky z volebních místností obcí Dolní Lomná, Hrádek a Vendryně

V 15 hodin byl již Deník v Hrádku, kde zrovna měla volební komise pořádně napilno. Mimo lidi vracejících se z práce dorazili i členové zdejšího klubu důchodců. Zároveň si nešlo nevšimnout skleněné dózy s bonbony. „To máme pro voliče, kteří budou volit poprvé v životě. Ale vy si vezměte klidně také,“ řekla jedna z členek volební komise.

Z Hrádku Deník zamířil do Vendryně, kde měli voliči k dispozici hned čtyři volební místnosti. V místní části Zaolší byla před 16. hodinou jen volební komise. „U nás moc voličů není, v centru obce to je jiné,“ bylo vysvětleno komisí. Přesto do deseti minut dorazila mladá rodina s dětmi a navíc tatínek s dcerou rádi zapózovali i před fotoaparátem.

Volby 2018 na Frýdecko-Místecku. Snímky z volebních místností obcí Dolní Lomná, Hrádek a Vendryně

Další snímky z volebních místností na Frýdecko-Místecku najdete zde:

OPAVSKO

Více než dvě hodiny jsou otevřeny už i volební místnosti na území opavského okresu. Redakce Deníku v opavském okrese navštívila již obce Slavkov, Stěbořice a také volební okrsek na církevní základní škole v Jaktaři.

Ve všech navštívených komisích panovala velmi dobrá atmosféra a potěšující byla i účast voličů.

„V minulých komunálních volbách jsme dosáhli na pětašedesátiprocentní účast. Věřím, že i letos by to mohlo být podobné,“ doufal předseda slavkovské volební komise Jiří Klapetek.

Snímky z volebních místností pořízené na Opavsku najdete zde:

Hlouček netrpělivých voličů postával ještě před oficiálním otevřením místností před Základní školou T. G. Masaryka v Opavě.

„O výběru kandidáta jsem měla jasno poměrně rychle, dlouho jsem se nerozhodovala. K volbám chodím pravidelně, takže jsem neměla v plánu promeškat ani tyto. Budu volit jak do zastupitelstva, tak i do senátu,“ prozradila jedna z prvních voliček tohoto volebního okrsku Kateřina Paličková.

Volilo se také v opavském Středisku volného času nebo v základní škole v Krnovské ulici.

Volby na ZŠ Opava, Edvarda Beneše 2, pátek 5. října 2018

Také na území opavského okresu se už více než dvě hodiny volí v rámci komunálních a senátních voleb. Podívejte se na snímky, které jsme pořídili ve Slavkově u Opavy, Stěbořicích a v neposlední řadě i na církevní základní škole v Jaktaři.

NOVOJIČÍNSKO

Zatímco při posledních volbách na Novojičínsku, do poslanecké sněmovny, bylo v chodbě budovy novojičínského pracoviště Krajské hygienické stanice plno, v pátek ještě tři minuty před 14. hodinou stála ve vestibulu jediná žena. „Už jsme tady čtvrt hodiny a nikdo. To je divné,“ poznamenala.

Minutu před otevřením volebních místností číslo 5 a 10, které v této budově jsou, se již ale vestibul začal plnit a s úderem druhé hodiny odpolední již dveřmi do volebních místností vcházela řada voličů.

I když to zpočátku vypadalo, že moc voličů nemá zájem, krátce po 14. hodině se volební místnosti číslo 5 a 10 v Novém Jičíně začaly plnit.

Snímky z volebních místností pořízené na Novojičínsku najdete zde:

O posty v obecních zastupitelstvech na Novojičínsku (volí se celkem v 9 městech a 45 obcích) bojuje celkem 2859 kandidátů. V počtu kandidátů vede na Novojičínsku Sdružená nezávislých kandidátů (1315), kam se řadí i místní sdružení. Následuje KDU-ČSL (364), KSČM (287), ODS (219) a ČSSD (196). Vládní hnutí ANO 2011 vysílá do komunálních voleb v okrese 88 kandidátů a zaměřuje se na největší města.

Průměrný věk kandidáta je 47 let a vůbec tím nejstarším je akademický malíř Vladimír Boháč (ČSSD) z kopřivnické Lubiny, který má 88 let. Naopak 5 zájemců o zastupitelské křeslo není starších 19 let. Převažují muži v počtu 1929 (67,47%).

OSTRAVA

Při distribuci hlasovacích lístků úředníci magistrátu zjistili již dříve mechanické poškození některých listů (proděravění v části se jmény kandidátů nebo porušení celistvosti) pro volby do Zastupitelstva města Ostravy (označen je barevným pruhem po levé straně). Poškozený hlasovací lístek se dá vyměnit přímo ve volební místnosti.

V Ostravě je celkem 299 volebních místností, do kterých může zamířit až 251 tisíc oprávněných voličů.

"Pokud si někdo není jistý, kam má jít odevzdat svůj hlas, ať použije naši novou aplikaci: KAM MÁM JÍT VOLIT. Aplikace po zadání adresy (ulice + číslo popisné v levé horní části obrazovky) ukáže volební místnost, do které má jít občan z dané části Ostravy volit. Aplikaci nalezne na https://volby.tmapserver.cz/#554821," připomenula mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

KARVINSKO

Na volby v Českém Těšíně dohlíží letos více mužů zákona, aby se co nejvíc podařilo eliminovat kupčení s hlasy voličů, kvůli kterému se dokonce v roce 2010 volby ve městě opakovaly - více zde

On-line reportáž z volebního dění napříč celou Českou republikou najdete zde:

Autor: Redakce

5.10.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 21 000 Kč Obchodní zástupci Obchodní zástupce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: zjišťování konkrétních požadavků a potřeb zákazníka na předem domluvených schůzkách, poskytování konzultace, poradenství a poprodejní podpora, vyhledávání nových obchodních partnerů, vedení obchodních jednání, pravidelný reporting, zaměření na retailové zákazníky. Působnost v regionech Severní, Jižní a Západní Čechy., Požadujeme: Reprezentativní vystupování zodpovědnost, spolehlivost, samostatnost, přirozená asertivita, ochota cestovat, výborné komunikační a prodejní dovednosti, vysoké nasazení. Řidičský průkaz skupiny B., Nabízíme: Nástupní plat 21.000,- Kč + bonusová složka odvislá od úspěšnosti obchodníka, mobilní telefon, firemní automobil, stravenky, možnost osobního a profesního růstu.. Pracoviště: Lama plus s.r.o., Svatopluka Čecha, č.p. 706, 735 06 Karviná 6. Informace: Drahomíra Durniková, . Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 73 Kč Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Úklid - prac. Karviná. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč, mzda max. 85 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Bohumínská č.p. 1878/6, Karviná., Provádění běžného úklidu - zametání a vytírání podlah, utírání prachu, větrání místností, čištění nábytku a zařízení, vynášení odpadků, provádění desinfekce, čištění koberců elektrickým vysavačem, běžný úklid a čištění sociálního zařízení (WC) a kuchyňských koutků. , Pracovní doba: PO-PÁ 15:00 - 20:00 hod. , Pracovní místo vyhrazené zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle par. 80 zák. č. 435/2004 Sb. (OZP) , První kontakt možný pouze telefonicky 723 612 506 nebo emailem prace@forcorp.cz. Nechodit na pracoviště!. Pracoviště: Forcorp group spol. s r.o. - prac. karviná, Bohumínská, č.p. 1878, 735 06 Karviná 6. Informace: Renáta Marková, +420 723 612 506. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 20 000 Kč Obsluha vysokozdvižných a jiných vozíků a skladníci Skladový pracovník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: nakládka, vykládka zboží, zakládání zboží do regálu a vyskladňování zboží dle skladových dokladů., Požadujeme: Platný průkaz VZV, řidičský průkaz skupiny B a C. Spolehlivost, pečlivost, samostatnost - zkušenosti s prací ve skladě vítány.. Pracoviště: Lama plus s.r.o., Svatopluka Čecha, č.p. 706, 735 06 Karviná 6. Informace: Drahomíra Durníková, . Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 15 000 Kč Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Truhláři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyučen nebo praxe v oboru, zájem o řemeslo, spolehlivost., , Způsob kontaktu: předem telefonicky domluvit schůzku nebo emailem.. Pracoviště: Bohuslav jandák - teco, U Bažantnice, č.p. 1759, 735 06 Karviná 6. Informace: Bohuslav Jandák, +420 605 944 028.

Radnice v Karviné.
57

V Karviné podepsali koaliční smlouvu

Videosouhrn 15.–16. října 2018

Požár lyské Kovony a hromadná nehoda v tunelu: prohlédněte si videa dne

14 obžalovaných. Senioři na Karvinsku se měli věnovat obřím kšeftům s marihuanou

Jako na maturitním srazu po čtyřiceti až padesáti letech to v úterý vypadalo u Krajského soudu v Ostravě, který začal řešit jeden z největších drogových případů poslední doby. Na lavici obžalovaných usedlo čtrnáct mužů a žen nejrůznějšího věku.

Socha Věry Špinarové rozdělila Ostravu! Zklamaný je i její syn: To není maminka

FOTOGALERIE/ O tom, že místo nadšení z nové sochy Věry Špinarové panovala v Ostravě spíše energická diskuse o její podobě, svědčí i odmítnutá účast při odhalování zpěvaččina syna Adama Pavlíka. Slavností akt však sledoval v davu.

Literární emoce bez hranic

V polském a Českém Těšíně se pustili do projektu, který mladým čtenářům originálním způsobem přibližuje kouzelný svět knih a problémy dospívajících dětí.

Soupeřem házenkářů maďarský Balatonfüred

Karviná – Házenkáři Karviné se ve 3. kole Poháru EHF utkají s maďarským Balatonfüredi KSE.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT