Nebyly to jen starší ročníky, ale i spousta mladých lidí. Mezi nimi i dvacetiletá studentka medicíny, která do svého trvalého bydliště přijela z Olomouce.

„Musela jsem přijet, nemohla jsem to našim udělat, abych k volbám nešla. Orlová nutně potřebuje změnu, a tak jsem přemluvila i dvě kamarádky a přítele, aby k těm volbám přišli. Moc si přeju, aby to dobře dopadlo,“ prohlásila dvacetiletá Lenka.

S pořádným „cvrkotem“ se během prvního volebního dne setkala například komise v Karviné-Ráji či v centru Petrovic u Karviní. Podle komisařů totiž lidé komunální kandidáty (na rozdíl od parlamentních či prezidentských voleb) znají a mají jasnou představu o tom, koho chtějí do čela své obce či města zvolit.

„Snažíme se hlasovat u každých voleb, ale právě komunální volby jsou podle nás nejdůležitější. Je pravda, že někdy i náš hlas přijde „vniveč“ - to když pak vzniknou nejrůznější koalice, které naše preference převýší. Ale to si pak můžeme alespoň oprávněně postěžovat,“ přiblížili s úsměvem hned po vhození hlasů do urny manželé Sikorovi z Karviné-Ráje, kde se volební účast podle komisařky Lenky Foltynové pravidelně pohybuje kolem 65 procent.

Večerní účast

Podle údajů mluvčího dorazilo k urnám v pátek k deváté hodině večer 22,5 % voličů. V roce 2014 to bylo 15 %.

"Žádné závažné incidenty z volebních okrsků hlášeny nemáme. Pouze jsme museli do některých volebních místností dodat další urny, jelikož se do nich už volební obálky s hlasovacími lístky nevlezly," komentoval průběh voleb mluvčí Karviné Lukáš Hudeček.

V Českém Těšíně měli průměrnou účast dvě hodiny po začátku voleb 8,8 procenta a v Bohumíně 12 a půl procenta.

Ve volebním okrsku v ulici ČSA v centru Havířova pozorovali členové komise v pátek po 19. hodině ve srovnání s předchozími komunálními volbami poměrně slabší účast. Voliči však dál přicházeli i ve večerních hodinách.

Kupčilo se s hlasy?Vpodvečer se Karvinou šířily zvěsti, že se v některých lokalitách Nového Města, kde žije větší počet obyvatel romského etnika, kupčilo s hlasy. Údajně někdo nabízel voličům 200 korun za jeden hlas. Vše se ale vysvětlilo poté, co věc na místě prověřila policie. „Někdo uvedl v omyl jednu starší ženu, když jí řekl, že pokud půjde volit, dostane 200 korun. A ona se na to zeptala volební komise. Žádné jiné indicie o možném kupčení s hlasy nemáme,“ řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.