Český Těšín, Karviná

Voliči na Karvinsku, kteří svou „občanskou povinnost" v minulých volbách mnohdy zanedbávali, se tentokrát překonávají.

Podle zpráv z volebních štábů z 21. hodiny přišlo odvolit asi 35 procent voličů. „V prvním kole jsme na konci prvního dne odhadovali okolo 24 procent, takže ve druhém kole je zájem určitě vyšší," řekla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Ještě větší volební účast a ještě masivnější zájem o návštěvu s přenosnou volební urnou. Takové bylo v pátek večer druhé kolo první přímé volby prezidenta v Českém Těšíně.

„K 18. hodině byla průměrná volební účast vypočítaná z 23 českotěšín­ských okrsků 28,7 procent," řekla mluvčí města Dorota Havlíková.

Pro srovnání, ve stejnou dobu před dvěma týdny odvolilo 26,7 procent oprávněných.

Podle zpráv z volebních okrsků se členové komisí nezastaví a hodně jich vyráží do terénu za lidmi, kteří si nechtějí nechat voly ujít, ale současně jsou imobilní, přestárlí, a v tomto klouzavém zimním počasí se bojí vydat na cestu do své volební místnosti.

PODROBNOSTI K HISTORICKY PRVNÍ PŘÍMÉ VOLBĚ PREZIDENTA V NAŠEM REGIONU PŘINESEME V PONDĚLNÍM I ÚTERNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ KARVINSKÉHO A HAVÍŘOVSKÉHO DENÍKU - STAŇTE SE PŘEDPLATITELEM DENÍKU

Havířov

Stejně jako v prvním kole se v Havířově už před druhou hodinou tvořily hloučky lidí před volebními místnostmi.

Druhé kolo prezidentských voleb

„Nám už za deset minut dvě klepali pánové na dveře, jestli by si mohli odvolit. My jsme je samozřejmě odmítli, pravidla musí být pro všechny stejná," říká jedna z členek volební komise na ulici Astronautů. Postupem času se volební místnosti začaly vylidňovat a kolem třetí hodiny měli volební komisaři už větší klid. 

„Stále přichází spousta lidí a počítáme s tím, že ještě do večera bude chodit větší množství voličů, oproti jiným volbám. Důležité je, že prvotní nápor máme za sebou a že jsme ho zvládli dobře," hodnotí účast volební komisařka z okrsku číslo 6.

Horní Suchá

Druhé kolo prezidentských voleb

V Horní Suché jsou všechny čtyři volební okrsky v jedné škole a na jednom patře, takže začátkem druhé hodiny nebylo před volebními místnostmi k hnutí. Jen místo žáků se tady tlačili voliči. „Chceme mít co nejdříve odvoleno. Děti mají dneska volno a my jsme si vzali dovolenou, takže hned po splnění naši volební povinnosti odjíždíme na hory," říká jeden z prvních hornosušských voličů.

Těrlicko

Druhé kolo volby prezidenta republiky. Těrlicko

Před kulturním domem v Těrlicku, kde jsou dvě ze čtyř volebních místností této obce, se shlukovali lidé ještě před zahájením voleb. „My volby bereme možná trochu jinak než ve městě. Pro nás je to příležitost se sejít s kamarády a ještě prodiskutovat kandidáty, i když už máme všichni v těch svých jasno. Po odvolení si zajdeme na pivo," dodává s úsměvem těrlický volič.

VÍCE SNÍMKŮ NALEZNETE V PŘILOŽENÉ FOTOGALERII.