Na jedné straně přechodu pro chodce bezbariérový sjezd, na druhé nepřístupný vysoký obrubník. To vše v důsledku nově zrekonstruované vozovky, která je oproti té původní položena o hezkou řádku centimetrů níže.

Zdánlivá maličkost, které si zdravý člověk nevšimne, nebo ji jednoduše překročí, nyní komplikuje život českotěšínským vozíčkářům (a nejen jim). O problematické situaci je podle mluvčí Doroty Havlíkové vyrozuměn už i zdejší městský úřad a snaží se ji co nejrychleji vyřešit.

„Na komplikaci nás již občané upozornili. Popisované nepřístupné vysoké obrubníky chodníků jsou důsledkem rekonstrukce vozovky Karvinské ulice, která je v majetku Moravskoslezského kraje, a do jejíž rekonstrukce kraj také investoval,“ přiblížila situaci Havlíková.

„V důsledku vyfrézování a položení nové živičné vrstvy zde došlo k výškové úpravě tzv. nivelety vozovky. Ta je oproti původní položena o několik centimetrů níže, což následně způsobilo ono zvýšení obrubníků vůči silnici, a v některých místech i komplikace při nájezdech na chodník,“ popsala mluvčí s tím, že nastalou situaci město řeší.

Podle vyhlášky bezbariérově

Problematikou (bez)bariérových chodníků v Českém Těšíně se občané zabývají i na sociálních sítích. Upozorňují přitom na devatenáct let starou vyhlášku Ministerstva pro místní rozvoj České republiky, podle které musí mít všechny nové a nově rekonstruované chodníky, nástupiště a přechody pro chodce bezpečné nájezdy.

„V tomto případě nebyly rekonstruovány chodníky, ale vozovka, proto je zřejmě situace komplikovanější. V Českém Těšíně však najdete hodně jiných míst s nově opravenými chodníky, které bezbariérové představě rozhodně neodpovídají,“ komentovali situaci na internetu občané města s tím, že úřad by se proto měl věnovat všem těmto místům, nejenom bariérám v okolí Karvinské ulice.

Stavba náměstí má být údajně dražší o více jak padesát milionů.
Další kroky kolem stavby náměstí