První z roku 2012 skončil vzetím dětského rukojmí a těžkým zraněním vychovatelky, druhý v roce 2014 smrtí studenta a několika zraněními. Žádostí o propuštění ze zabezpečovací detence se v úterý zabýval soud. Ten zvažoval možnost propuštění do ochranného ústavního léčení.

„Je mi strašně líto toho, co jsem udělala. Tehdy jsem na tom byla po psychické stránce mnohem hůř než dnes. Beru depotní injekce, které mi pomáhají. Uvědomuji si svou nemoc. Vím, že léky budu muset brát do konce života, a jsem za to ráda. Vím, že mi pomáhají a nedovolila bych si je vysadit,“ vyjádřila se Orlová. Zároveň si postěžovala na špatné podmínky v detenci. Vadilo jí především chování žen, s nimiž sdílí celu.

Soud nakonec konstatoval, že nadále trvají důvody pro to, aby Orlová pokračovala v pobytu v zabezpečovací detenci. Své rozhodnutí opřel o ústavní posudek pražské vojenské nemocnice.

„Jeho závěry jsou ale jednoznačné, chovankyně Orlová je i nadále pro společnost vysoce nebezpečná. I nadále trpí duševní poruchou paranoidní schizofrenie a její náprava je zatím nejistá,“ shrnul stručně v odůvodnění rozhodnutí soudce Pavel Horna z Městského soudu v Brně, který byl místně příslušný žádost projednávat. Orlová totiž pobývá v brněnském zařízení.

Ivan Drábek
Šéf psychiatrické nemocnice rezignoval kvůli útoku ve Žďáru

Verdikt zatím není pravomocný. Státní zástupce jej sice na místě přijal, obhájce Orlové si však ponechal lhůtu na případné odvolání. Obhájce v závěrečné řeči navrhoval ukončení detence, protože je Orlová údajně dostatečně zaléčená a má náhled na svou nemoc.

Napadení vychovatelky v Havířově

Žena v květnu roku 2012 vtrhla do základní školy v Havířově-Šumbarku. Tehdy si jako rukojmí vzala školačku a těžce zranila vychovatelku, která dívku bránila svým tělem. Rukojmí vysvobodila až zásahová jednotka.

Zraněná zaměstnankyně školy se musela podrobit náročné operaci. Policie útok v havířovské škole vyšetřovala jako pokus vraždy a braní rukojmí. Znalci však Orlovou označili za nepříčetnou a její trestní stíhání bylo proto zastaveno. Podle expertů trpí schizofrenií. Nakonec jí Krajský soud v Ostravě v lednu 2013 uložil ochranné psychiatrické léčení ústavní formou. Žena se dostala do opavské psychiatrické léčebny.

Ústavní a ambulantní léčba

V únoru 2014 ji Okresní soud v Opavě na základě odborných posudků znalců změnil ústavní léčbu na ambulantní. Žena poté mohla svobodně odejít.

„V naší léčebně proběhlo její ochranné léčení a psychiatři na jeho výsledku navrhli změnu ústavního léčení na ambulantní. Návrh byl podaný Okresnímu soudu v Opavě a soudce mu vyhověl," uvedli tehdy zástupci Psychiatrické nemocnice.

Archivní snímek žďárského studenta Petra, který přišel o život, když se pokusil zachránit spolužačku před útokem pomatené útočnice.
Žena, která zabíjela ve Žďáru, před dvěma roky řádila i v havířovské škole

Soudce při rozhodování tehdy zvážil výsledky dosavadního léčení, vyslechl jejího ošetřujícího lékaře a vyhodnotil dostupné poznatky. Z nich dospěl k názoru, že ambulantní forma léčení stav pacientky zvládne.

Tragédie ve Žďáru nad Sázavou

Orlová se později vydala do Žďáru nad Sázavou. Zde v říjnu téhož roku vnikla na střední obchodní školu. Činem údajně chtěla upozornit na své psychické problémy. Mimo jiné tvrdila, že ji ovládá vesmírný stroj a sleduje ji bývalý přítel.

Také tvrdila, že počítala s tím, že ji policisté během zásahu zastřelí. Proto vzala jako rukojmí dívku, kterou bodla do břicha a vážně ji zranila.

Budova školy ve Žďáru nad Sázavou.
Havířovský psychiatr tvrdí, že při léčbě vražednice nepochybil

Zraněn byl i policejní vyjednavač. Šestnáctiletého studenta Petra Vejvodu zranila smrtelně.

Orlovou nakonec zneškodnili policisté pomocí elektrického paralyzéru. Soud ji uznal nepříčetnou a poslal do detenčního ústavu. V něm zůstává dodnes.

Co je zabezpečovací detence
Zabezpečovací detence je druh ochranného opatření, které se vykonává ve zvláštních ústavech, kde jsou realizovány různé psychologické, léčebné, pedagogické a další programy pro zde umístěné osoby, jež jsou nebezpečné společnosti. Tyto ústavy jsou střeženy vězeňskou službou. Zabezpečovací detence není časově omezena, trvá tak dlouho, dokud to vyžaduje ochrana společnosti. Zdroj: cs.wikipedia.org