Lidé, kteří už zachránili nejeden lidský život a jejichž úspěšnost je v každém případě velmi vysoká.

„Vyjednávači jsou naši lidé částečně ze zásahové jednotky, část jich ale dělá i jinou policejní práci a k tomu mají i specializaci na daná vyjednávání." říká policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Chtěl si podřezat vlastní krk

Zatím poslední úspěšný zásah, kde policisté spolupracovali i s kolegou speciálně připraveným pro vyjednávání, se odehrál před několika dny v Havířově, kde si muž zřejmě pod vlivem drog chtěl podřezat krk. O případu Deník informoval v článku: Zfetovaný muž se chtěl zabít. Svědek policejní zásah natočil na video

Vyjednávač byl na cestě také při víkendovém problému na jedné z karvinských benzinek, kde se opilý mladík polil benzínem z tankovací pistole a hrozil, že se zapálí. Byl navíc ve stresu zřejmě kvůli vztahovým problémům.

Tady se ale policistům podařilo zakročit ještě dříve, než vyjednávač dorazil. Byl to boj o každou minutu, protože kombinace benzinovými výpary prosyceného okolí a zapalovače v mladíkových rukou ohrožovala celé okolí.

Praxe a také dobrá psychika

„Prvotním předpokladem pro specializaci na vyjednávače je určitá praxe u policie. Pak přichází výběrové řízení a také spousta kurzů a školení," popisuje dále přípravu vyjednávačů policejní mluvčí.

Poté, co tito lidé získají svou specializaci, pracují běžně ve jmenované zásahové jednotce, nebo jinde na policejních odděleních v regionu. Vyrážejí, když je potřeba, a systém jejich pohotovostí je samozřejmě určen tak, aby byli k dispozici 24 hodin denně.

Ne každý…

„Ta práce samozřejmě vyžaduje spoustu předpokladů a nemohl by ji dělat každý. Takový člověk musí splňovat spousty požadavků, být sám velmi odolný proti stresu, musí umět naslouchat, být dobrý psycholog, umět navázat kontakt, umět výborně komunikovat a stejně tak musí být velmi rozhodný a poznat, kdy je vhodné zakročit tak, aby jeho vyjednávačská mise skončila úspěchem," doplnila k této těžké a specifické práci Zlatuše Viačková.

Čtěte také: Krajská zásahovka musí trénovat i v reálných objektech