Sezona motocyklů je opět zde a myslet na to by měl každý šofér.

„Také ostatní řidiči by měli mít na paměti, že motorky jsou zpět na silnicích, mají mimo jiné obrovské zrychlení, takže i v městském provozu mohou nastat situace, kdy se motocykl vedle auta či za ním může ocitnout velmi rychle a nečekaně, aniž by překračoval povolenou rychlost. Motocyklisté jsou také velmi zranitelní,“ připomíná mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková.

Vloni na silnicích Česka přišlo při nehodách o život 64 motocyklistů, čtyři z nich zahynuli v Moravskoslezském kraji. Těžce zraněno bylo 418 motocyklistů, 28 z toho v regionu.

Dané statistiky již nehovoří o tom, kdo byl hlavním viníkem nehod. Rozhodně ne vždy jsou to ale lidé na motocyklech. Přesto motorkáři nemají mezi některými řidiči dvoustopých vozidel příliš dobré jméno.

Mezi nejčastější výtky patří rychlá či jinak riskantní jízda.

„Příčinou jsou hlavně mladí a nevyježdění kluci, kteří dostanou do ruky silný stroj, nasednou a zkrátka jedou,“ zamýšlí se Josef Dlabač, který se naopak řadí v našem regionu mezi ty zkušené.

„Je dobré mít vždy na paměti, že se jedu projet a jízdu si užít, ale tak, abych se vždy i vrátil,“ říká havířovský motorkrář k filozofii, kterou by měli mít na paměti všichni.

Havířovští Havrani se jí určitě řídí.

„Když třeba jedeme na společné vyjížďky, platí, že kolonu vede vždy ten nejslabší či nejpomalejší motocykl a ostatní se mu přizpůsobují,“ vysvětluje předseda klubu jeden z bezpečnostních prvků.

Mezi základní věci, kterými by měl být každý motorkář vybaven, je tak patří především kvalitní moto oděv s chrániči a dalšími bezpečnostními prvky.

„Vždy všem říkám, že asfalt je jako smirkový papír a oděv na motocykl by tomu měl být přizpůsoben. Pokud se vám něco zlomí, kosti většinou srostou a srovnají se. To, co vám ubrousí asfalt už ale nikdy nedoroste,“ přidává další pravidlo havířovský motorkář Josef Dlabač.

Jak je uvedeno výše, na silnicích okresu Karviná můžeme letos potkat okolo 12 tisíc jednostopých vozidel. Je to devět procent všech vozidel v centrálním registru okresu k 31. prosinci loňského roku.

V celém Moravskosleztském kraji bylo k danému datu registrováno celkem 83 820 motorek všech druhů. Moravskoslezský kraj je tak třetí v počtu motocyklů na kraj v celém Česku. Nejen na to by měl myslet každý šofér, který se vydává na zdejší silnice.