Do projektu „Stezka horní Odry – zelená stezka pohraničím” se pustilo osm obcí z česko-polského pohraničí, aby zvýšily návštěvnost a zpřístupnily turistům své atraktivity. „Hlavní myšlenkou partnerů bylo vzájemné propojení pomocí společné stezky. V minulých třech letech se podařilo dobudovat chybějící infrastrukturu, tedy zbývající úseky cyklotras v celkové délce téměř 17 kilometrů,“ uvedla manažerka projektu za město Bohumín Zuzana Šedivá.

Stezka Horní Odry - meandry.Stezka Horní Odry - meandry.Zdroj: Pavel Čempěl

Náklady? 2,3 milionů eur

Na polské straně se do projektu zapojily obce Lyski, Kornowac, Krzyżanowice, Lubomia a za českou stranu Hať, Vřesina, Šilheřovice a město Bohumín. „Celkové náklady projektu dosáhly 2,3 milionů eur, z čehož podpora Evropského fondu pro regionální rozvoj představuje necelé 2 miliony eur. V Bohumíně jsme díky dotaci vystavěli úsek mezi Kopytovem a Červínem v délce 1,2 kilometru,“ doplnila Šedivá.

Součástí projektu je aplikace na mobilní zařízení Szlak Górnej Odry, která pomáhá turistům při pohybu po trase a propaguje nevšední místa. V Bohumíně jde například o meandry Odry, vybrané kostely a kaple či Vrbické jezero. Aplikaci si lze stáhnout na telefon se systémem Android nebo iOS. Slouží nejen k orientaci a získání informací o zajímavých místech, s její pomocí mohou zájemci vyhrát balíček s cyklistickými potřebami.

„Cílem je získat určitý počet bodů za naskenovaní kódů, které jsou umístěny na tabulkách u turistických zajímavostí. Po dosažení požadovaných bodů se objeví v aplikaci zpráva o možnosti stažení kupónu na vyzvednutí ceny. Přesná místa, kde zájemci tabulky s QR kódy najdou, jsou vyznačena v aplikaci,“ vysvětlila Šedivá s tím, že odměnu je možné si vyzvednout v každé z partnerských obcí. V Bohumíně jsou balíčky připraveny ve dvou turistických informačních centrech, a to v budově radnice a v Penzionu ve věži. Pokud někdo neholduje moderní technice a spoléhá se na tradiční informační materiály, může si v infocentru vyzvednout tištěného průvodce společně s mapou.

K TÉMATU

Projekt Stezka horní Odry začal v dubnu 2018 a skončil v červenci 2020. Spolufinancovala jej Evropské unie prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu Interreg V-A Česká republika – Polsko.