Podle statistiky havířovského magistrátu si zatím ve správním obvodu Havířova, tedy i v okolních obcích, nepodalo žádost o výměnu řidičského průkazu 7672 řidičů. Jsou to lidé, kteří vlastní řidičské průkazy vydané v období od 1. 7. 1964 do 31. 12. 1993 a které jsou jejich držitelé povinni vyměnit do 31. 12. 2007.

„V průměru podává žádost o výměnu řidičského průkazu 700 osob měsíčně. V tomto čísle jsou však zahrnuti všichni žadatelé, tedy i ti, kteří je dostávají z jiných důvodů, než jen kvůli povinné výměně,“ vysvětlila mluvčí magistrátu Romana Bartošková.

Havířovští úředníci přitom vyšli motoristům maximálně vstříc tím, že pro ně zřídili mimořádný úřední den. „Už v březnu byly pro výměnu řidičského průkazu rozšířeny úřední hodiny o úterní dopoledne. Tato služba je využívána a doposud se daří výměnu řidičských průkazů zvládat bez neúměrně dlouhých čekacích lhůt. Jiná situace by pravděpodobně nastala, kdyby zájem o výměnu řidičských průkazů projevily všechny oprávněné osoby, což by znamenalo, že od září by se muselo dostavit v průměru 2550 osob měsíčně,“ dodala Bartošková.

Zákonem stanovená lhůta pro vydání nového řidičského průkazu činí 20 dnů od podání žádosti. Žádosti podané po 10. prosinci budou vyřízené až po Novém roce. Řidiči by riskovali, že nebudou moci od 1. ledna do vydání nového průkazu řídit.

Magistrátní úředníci počítají s tím, že řidičské průkazy si nevymění úplně všichni držitelé. Především lidé, kteří auto nevyužívají s ohledem na svůj věk nebo zdravotní stav.