Uplynulý měsíc byl náročný nejenom pro žadatele o dávky, ale také pro úředníky.

„V podstatě pirátsky pracujeme ve starém programu, kde si údaje zpracujeme, pak to přepíšeme na papír a teprve zavádíme do nového systému. Je to šíleně zdlouhavé,“ dodává úřednice.

Ať rezignuje!

Dnes trápení úředníků i klientů končí. Do konce ledna musejí být všechny žádosti o dávky zpracovány. Ještě včera přitom bylo nutné zpracovat odhadem deset až 12 tisíc žádostí o dávky. A nervy tekly lidem na obou stranách pomyslné barikády.

Celkem jedenáct odborových buněk z jednotlivých úřadů práce včera vyzvalo ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka k okamžité demisi. Podle nich jsou problémy s počítačovými programy natolik fatální, že nejsou schopni žadatele odbavit v zákonné lhůtě 30 dnů, a ministr podle nich celou záležitost jen zlehčuje.

Drábek ale něco takového odmítá, podle něj už je drtivá většina žádostí vyřízena, a navíc je připraven o nastalé situaci s úředníky jednat.

„Vyjádření jednotlivých odborových buněk zasílaná médiím ale nelze bohužel chápat jinak než jako snahu o to, přiživit se na mediálním zájmu,“ sdělil Deníku Drábek.

Vyhrožoval sebevraždou

Přímo na pobočkách ale i včera docházelo k některým excesům. Třeba v centru Ostravy musela zasahovat policie, žadatel o dávky tam vyhrožoval sebevraždou přímo na pobočce. Přinesl si k tomuto účelu dokonce i pilník.

Fronty se tvořily hlavně v Kladně, Brně či Karviné. „Nedostal jsem peníze, takže nemám na zaplacení bytu. Vždycky bylo všechno automaticky a najednou peníze nikde,“ kroutil hlavou Juraj Čenčarik, který se včera přišel zeptat na karvinský úřad práce.

„Veškeré příspěvky na živobytí budeme chtít vyřídit ještě dnes (v pondělí pozn. red.). Bohužel nemůžu zaručit, že složenky pošta stihne dodat lidem do konce měsíce,“ sdělil ředitel karvinského úřadu práce Radek Foldyna.

Kvůli problémům s počítači není vyloučeno, že lidé budou dostávat i vícero složenek. Když totiž úřednice data do počítače zapisovaly, často se jim systém zhroutil, musely znovu počítač nastartovat a začít znovu. Není ale jasné, zda mezitím nedošlo k odeslání dat v předchozím pokusu.

(jak, čtk, red)