Ondřej Kolář pracuje ve Slezském zemském muzeu jako vedoucí oddělení historického výzkumu - Slezský ústav. „Příští rok uplyne od konce 2. světové války 80 let. Ještě pořád mezi námi žije spousta pamětníků, kteří si z dětství pamatují na válečné roky, na osvobození Bohumína, na boje z jara 1945 u Kopytova. Jsem ráda, že jsme si tyto momenty mohli díky besedě zasadit do kontextu historie,“ uvedla Kamila Smigová, předsedkyně spolku Maryška.

Ondřej Kolář. Mgr., Ph.D., historik, kurátor Památníku druhé světové války v Hrabyni. Vystudoval historii na Univerzitě Palackého v Olomouci a od roku 2012 je zaměstnán jako kurátor a vědecký pracovník ve Slezském zemském muzeu v Opavě. Zabývá se především dějinami policejního aparátu v českých zemích v letech 1914-1918.

Ilustrační foto.
Mírná zima. Bohumín musí nájemníkům vrátit více jak třicet milionů za teplo

Jak vypadal konec 2. světové války právě v Bohumíně připomene akce Technického muzea Olomouc a partnerů. V pátek 3. května od 10 do 14 hodin nabídne ukázku bojové techniky a výcvik v obsluze dělostřelecké baterie - na náměstí T. G. Masaryka (před radnicí) pro školy a veřejnost. V sobotu 4. května od 13 hodin proběhne bojová historická ukázka u hasičského cvičiště v Kopytově za účasti tanků a další vojenské historické techniky. Akci podpořilo město Bohumín.

Bohumín si osvobození a výročí konce 2. světové války připomene také pietními akty. Ve středu 1. května od 9 hodin na hřbitově ve Skřečoni a ve středu 8. května od 9 hodin u radnice v Novém Bohumíně.