Vedení obce podrobnosti nezná. Místním se však tento záměr nelíbí. Vláda si od projektu nicméně slibuje rozsáhlé miliardové investice a až sedm tisíc pracovních míst.

Tam, kde mohl stát Hyundai

Lokalita, na které by továrna měla vyrůst, leží v prostoru mezi dolnolutyňskou částí Nerad, Věřňovicemi a Bohumínem-Novou Vsí. Podle serveru iRozhlas vlastní stát ve zmiňované lokalitě okolo 60 procent pozemků. Zbytek by musel, v případě, že se bude stavět, vykoupit. Tento prostor byl totiž před zhruba 20 lety jedním z adeptů na umístění automobilky Hyundai, která nakonec vyrostla v Nošovicích.

Maskovaný muž s dětskou pistolí přepadl hernu v Orlové.
Maskovaný muž s dětskou pistolkou chodil do herny v Orlové. Uloupil tisíce

Místo, kde by mohla průmyslová zóna vzniknout, má dobrou polohu z hlediska logistiky. K dálnici je to pár kilometrů, navíc v budoucnu má tudy vést vysokorychlostní železnice a počítá se i s novou silnicí, která spojí Bohumín, Dětmarovice a Karvinou.

Podle Jana Rafaje, prezidenta Svazu průmyslu a dopravy, mezi zájemci není Volkswagen, který nedávno vycouval ze záměru vybudovat podobnou obří továrnu v Líních u Plzně. „Jsou tam dvě území, dva zájemci v různých fázích jednání. Vyloučil bych z tohoto evropskou značku,“ řekl Rafaj pro SZ Byznys.

Investor má údajně nabídky také z Polska, Slovenska anebo Rumunska.

Na stole je prý dohoda s ekology

Už na počátku tisíciletí, při hledání lokality pro Hyundai, se hodně mluvilo o tom, že průmyslová zóna by mohla být problém pro ptačí oblast, chráněnou přírodní rezervaci, která je na seznamu Natura 2000.

Dřeviónka v Nýdku na Třinecku, 4. 3. 2024.
Dřeviónka pod Beskydy. Rok od otevření je mezi top turistickými cíli kraje

Podle zástupce Ministerstva průmyslu a obchodu Vojtěcha Srnky je předjednaná dohoda ekologickými spolky. Podle serveru iRozhlas ředitel komunikace MPO Vojtěch Srnka v písemné odpovědi sdělil, že: „…Česko má připravenou Dohodu o spolupráci s občanskými sdruženími a spolky zaměřujícími se na ekologickou ochranu, která nastavuje parametry, za kterých je možné záměr realizovat, aby nedošlo k nevratnému poškození blízké ptačí oblasti.“

K TÉMATU

Místní nadšení nejsou

Veškerá jednání s investorem se odehrávala na vládní a ministerské úrovni. I proto do Moravskoslezského kraje, potažmo obce, informace o chystané investici téměř nepronikly. Starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek (nez.) je z toho rozpačitý. „Něco se už nějakou dobu šušká, vyptávají se mě na to, ale podrobnější informace opravdu nemám,“ řekl Deníku starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek.

Dodává však, že místní z tohoto záměru nadšení nebudou. A nemýlí se. Deník zjišťoval názory lidí ve Věřňovicích a dolnolutyňské části Nerad, mezi kterými by průmyslová zóny měla vyrůst. Nikdo v obci obří fabriku nechce.

„Vůbec si nedokážu představit, že by tady něco takového vyrostlo. Fabrika pro sedm tisíc lidí! To je něco obrovského. Myslím si, že by to mohli umístit někam, kde jsou prostory po těch bývalých šachtách a ne sem, kde je ještě zbytek přírody. Už tak tady za řekou v Polsku máme továrna Amazonu,“ řekla Lenka Černochová z Věřňovic a nevylučuje, že v nejbližší době vznikne petice proti stavbě průmyslové zóny ve Věřňovicích.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ostudy Karviné, 2. díl: Křídlo ubytovny Předvoj, tady si to feťáci "píchají"

Zdroj: Deník/Tomáš Januszek