VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vysoká auta nesmějí na ulici Čs. armády v Bohumíně

Bohumín - Neobvyklý zákaz vjezdu čeká na řidiče nákladních automobilů v Bohumíně. Nová zákazová dopravní značka nepustí vozy vysoké do 3,5 metru do centra Bohumína po ulici Čs. armády. Důvodem je snaha o zklidnění dopravy na už tak enormně zatížené komunikaci.

17.8.2009
SDÍLEJ:

Město Bohumín nechalo na příjezdu od Ostravy umístit neobvyklou dopravní značku, který zakazuje vjezd do centra autům vyšším něž 3,5 metruFoto: red

Opatření města a Moravskoslezského kraje, který je správcem ulice, vzniklo na základě požadavků tamních obyvatel. Ti totiž musejí v posledních měsících kvůli výstavbě dálnice D 47 snášet zvýšený provoz těžké techniky a nákladní aut.

Navíc je komunikace jedinou přístupovou cestou do bohumínských průmyslových podniků. Druhá přístupová komunikace vede jen přes drátovenský podjezd v Bohumíně-Pudlově a řada nákladních aut se do něj kvůli své výšce nevejde.

„Lidé z ulice Čs. armády si oprávněně stěžovali, že zejména množství nákladní dopravy je už neúnosné. Napadlo nás, že bychom mohli z frekventované ulice Čs. armády vytlačit alespoň tu nákladní dopravu, která podjezdem projede. Situaci jsme prověřili a průjezd automobilů do výšky 3,5 metru je možný, proto jsme této vybrané skupině vozidel zakázali vjezd na ulici Čs. armády,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

V dotčených ulicích se proto objevily značky, které nákladním vozidlům s výškou do 3,5 metru vjezd na ulici Čs. armády zakazují. Výjimkou jsou vozidla zásobování. Neobvyklý zákaz, pro nějž neexistuje mezinárodní symbol, řeší dopravní značka s dodatkovou cedulí. Město poslalo i oznámení o novém zákazu do bohumínských podniků, aby uvědomili své dopravce a řidiče.

Mnozí z nich totiž používají cestu už léta, jezdí zpaměti a nové značení tak mohou přehlédnout.

Strážníci řidičům poradí

Na dodržování nového zákazu proto teď v Bohumíně dohlíží městská policie. „Není to obvyklá značka, takže jsou řidiči ze zákazu spíše překvapení. Přece jen se s něčím takovým na silnicích nesetkají příliš často. Proto jim vysvětlujeme, co toto opatření znamená a navádíme je na objízdnou trasu.

K finančním postihům zatím přistupovat nechceme, jde nám spíš o prevenci, aby se řidiči naučili jezdit podjezdem a ulevili tak enormně zatížené komunikaci a tím i zdejším lidem,“ uvedl zástupce ředitele bohumínské městské policie Roman Honysz.

Podjezd nahradí přejezd železniční trati

Nákladní automobily zmizí z ulice Čs. armády po rekonstrukci drátovenského podjezdu v Bohumíně-Pudlově. Město již několik let usiluje o to, aby Moravskoslezský kraj, kterému patří jak Drátovenská ulice, tak drátovenský podjezd problém vyřešil.

Kvůli složitým majetkoprávních vztahům a křížení mostu a železniční dráhy však kraji trvala příprava rekonstrukce podjezdu poměrně dlouho. Posuzovalo se několik variant řešení – prohloubení stávajícího podjezdu, navýšení mostu nebo úrovňový přejezd. Všechny varianty vycházejí velmi nákladně. Nakonec místo podjezdu vznikne úrovňový přejezd.

V letošním roce však kraj s jeho vybudováním nepočítá. „I když už jsme na výstavbu úrovňového přejezdu vydali stavební povolení, tak na jeho vybudování nemá kraj letos a ani příští rok peníze,“ dodal Petr Vícha. Původně se mělo letos na podzim začít s první etapou rekonstrukce a to s narovnáním tzv. esíčka u společnosti Bekaert.

Esovitý tvar komunikace v místech totiž komplikuje dopravu především kamionům od příjezdu z Jateční ulice a následně pak z Drátovenské ulice. Díky narovnání by už nemělo docházet ke kolizním situacím. S opravou se počítá až příští rok na jaře. V další etapě, zřejmě až v roce 2011, pak přijde na řadu nahrazení podjezdu úrovňovým přejezdem a odkloněním veškeré nákladní dopravy z ulic Čs. armády a Jateční.

Obě stavby si kromě obtížného dopravního řešení vyžádají investici, která přesáhne 100 milionů korun.

Autor: Tomáš Januszek

Místo události:
17.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Stromy, větve ale i uvolněné plechy. Silný vítr zaměstnával hasiče

Doga v akci. Kytarista Lumír (vlevo) s baskytaristou Pepou.

Skupina Doga hlásí: Hard werk

Ve středu představíme školáky z Petrovic a polské školy v Bludovicích

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a na Moravě a ve Slezsku bude během dnešního odpoledne zesilovat vítr. Od večera do úterního rána může místy v nárazech v nižších polohách dosahovat rychlosti kolem 90 km/h, ojediněle kolem 110 km/h, na hřebenech hor pak kolem 145 km/h.

OBRAZEM: Předvánoční vítání občánků

VIDEO/ V neděli 10. prosince dopoledne se v obřadní síni na Zámku konalo poslední letošní vítání nejmenších občánků města Havířova.

V Karviné zahraje Kryštof. Prodej vstupenek startuje po půlnoci

S úderem nedělní půlnoci startuje internetový prodej vstupenek na koncert skupiny Kryštof v Karviné. Jedna z nejpopulárnějších českých kapel současnosti zahraje v rámci Dolańského Grómu v soboru 16. června.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT