Nově zřízená Vysoká škola sociálně správní, která by měla od příštího školního roku využívat prostory nynější Základní školy Vítězslava Nezvala, má platit mnohem menší nájem, než se očekávalo. Opozice tento krok ostře kritizovala a chtěla další vysvětlení.

„Samozřejmě, že jsem všemi deseti pro to, aby v Havířově vyrostla další vysoká škola. Nevím ale, proč město nahlas neřekne, že chce soukromou vysokou školu dotovat. Nájem 48 korun za metr čtvereční je totiž velmi nízký a s největší pravděpodobností nebude stačit ani na pokrytí údržby. Už tady jedna vysoká škola funguje, a ta si veškeré náklady musí zaplatit sama, včetně oprav“ řekl na zastupitelstvu člen ODS Petr Podstavka.¨

„Jestli se na tento problém podíváte z tohoto pohledu, tak město vysoké školství dotuje, stejně jako školky, kde je například dlouhodobý pronájem za jednu korunu,“ oponoval náměstek primátora Eduard Heczko. Opoziční politici poukázali na další zajímavý fakt, který stanovuje minimální cenu pronájmu, která je v tomto případě několikanásobně podkročena. „Jestli mě paměť neklame, platil nejen v našem městě zákon, který určuje, že se nesmí pronajímat soukromým subjektům prostory za méně než 190 korun za metr čtvereční. Chci tedy vědět, jestli už se zrušil,“ vyzval k vysvětlení Podstavka. „Tato smlouva byla posouzena odborníky, kteří potvrdili, že takto budovu pronajmout lze,“ uvedla jen vedoucí odboru právních služeb havířovského magistrátu Bohuslava Kochová.