Jedinou pomocí tak zůstává možnost dotace, z níž by mohly obce na potřebnou stavbu čerpat.

„Dotaci na výstavbu kanalizace poskytuje Státní fond životního prostředí. Problém je však v tom, že pomocí stávajících dotačních titulů může být budována pouze centrální kanalizace. Pro horské obce, roztroušené v širokém okruhu, jde o zcela nevhodnou dispozici. K budované páteřní kanalizaci by totiž musely samy obce a posléze i koncoví uživatelé dostavět kilometry přípojek ze svého. To je při současné ekonomické situaci nemyslitelné,“ říká moravskoslezská poslankyně Jana Drastichová.

Jako příklad uvádí obec Dolní Lomná, která má necelých devět set obyvatel a roční rozpočet kolem devíti milionů korun.

Když se obec začala zajímat o možnost vybudovat kanalizaci, což je nezbytné i proto, že se nachází v chráněné krajinné oblasti, dostala se k celkové investici osmdesát milionů korun. Ze státního fondu by mohla obdržet 56 milionů, zbytek by byl na obci a jejích obyvatelích. Těch čtyřiadvacet milionů si však nikdo nemůže dovolit investovat.

„Řešením by bylo použít jiný typ kanalizace. Takzvaná kořenová kanalizace by podle odhadu stála pouhých patnáct milionů korun, z čehož jen třetinu by hradil stát. Jiné technické dispozice stavby by tak ušetřily desítky milionů korun ze státní kasy. Jenže fond nemá žádný dotační titul, z něhož by toto technické řešení podpořil,“ přibližuje Jana Drastichová.

„Oslovila jsem proto předsedu Státního fondu životního prostředí, který mi potvrdil, že o problému ví. Dobrá zpráva je jeho slib, že na příští schůzi fondu toto závažné téma otevře a pokusí se najít řešení,“ dodává moravskoslezská poslankyně Jana Drastichová.