Město Havířov předalo staveniště zhotovitelským firmám ve středu 2. května, které okamžitě vjely na uvolněné prostory stěžkou technikou a začaly provádět první terénní úpravy. Jejich počínání sledovalo několik desítek zvědavců, povětšinou lidí, kteří se stavbou domova důchodců vtéto lokalitě nesouhlasí.

Odpůrci také vyvolali vpátek první dočasné zastavení prací, když si stěžovali na počínání stavařů, kteří podle jejich názoru káceli i stromy, které jim odbor životního prostředí havířovského magistrátu skolit nedovolil. Jak se brzy ukázalo, tyto informace byly klamné a práce mohly pokračovat. „Městská policie tu opravdu byla a strážníci požadovali příslušné doklady. Na pokácení stromu, který se stal příčinou stížnosti, jsme však měli samozřejmě řádné povolení. Určitě bychom si nedovolili pokácet strom, který nesmíme,“ řekl vedoucí provozu Stanislav Kraus, který stěžovatelům rozumí a jejich zájem vnímá kladně. „Původně jsme chtěli ušetřit i tento strom, ale při podrobném prostudování plánů jsme zjistili, že bychom mu museli značně poškodit jeho kořenovou část. Vdůsledku toho by strom stejně následně neměl šanci přežít. Opravdu se snažíme být kzeleni co nejvíce šetrní a bez zahrnutí ve stavebním povolení nepadne navíc ani jedna rostlina,“ dodal Kraus.

Celkově zastavěná plocha tří objektů bude 1545 metrů čtverečních. Ubytovací kapacita nového domova důchodců je 86 míst v 60 jednolůžkových a 13 dvoulůžkových pokojích. Znich bude 14 určeno pro imobilní občany.

Celkové investiční náklady jsou spočítány přibližně na 235 milionů korun. Stavba by měla být hotova nejpozději počátkem roku 2009. „Myslím si, že tento termín nejenže splníme, ale stihneme dokončit budovy ještě dříve,“ míní Kraus.