„Oprava varhan je finančně velmi nákladná a vedle dotací a příspěvků se proto snažíme být kreativní i v různých aktivitách," říká dětmarovický farář Marcel Puvák.

Jednou z těchto aktivit je právě i benefiční bazar, který zde poprvé uspořádali loni na podzim.

„Předvánoční bazar se u veřejnosti setkal s velkým ohlasem, proto jsme se rozhodli akci zopakovat i na jaře, které je jako stvořené k domácímu úklidu a uvolňování místa pro nové věci," vysvětluje spoluorganizátorka Nikola Čempelová.

Dodala, že lidé mohli do sbírky přispět nevyužívanými věcmi, které se pak pečlivě vytřídily a nabízely se během třídenního prodeje veřejnosti.

V Karviné v loděnici se v sobotu konal 8. ročník česko-polského hudebního festivalu Dolański Gróm. Hlavní hvězdou byla polská rock-bluesová legenda , skupina Dżem.
OBRAZEM: Lodičky patřily polské rockové legendě Dżem

Celkem se v rámci květnového a předvánočního prodeje použitých věcí podařilo na opravu varhan vybrat více než 15 tisíc korun.

„Shromáždily se nám zde různé boty, kabelky, hračky, oblečení a mnoho dalšího. To, co se na faře neprodalo, darujeme neziskové organizaci Moment, která má v Ostravě a v Karviné sedm kamenných obchodů a svým fungováním a prodejem podporuje různé neziskové organizace," doplnila Nikola Čempelová.

Pavla Krůčková