Krajina starých sídel. Takto poeticky se nazývá tato ojedinělá výstava, která začíná ve čtvrtek v 10 dopoledne.

Vystavené veduty představují unikátní dobové stylizované pohledy na města, hrady, zámky a krajinu v první polovině 19. století. Část rozsáhlého alba vyhotoveného věhlasnou vídeňskou dílnou Adolpha Kunikeho se sedmdesáti litografiemi má ve sbírkách olomoucká vědecká knihovna. Ta pořídila kopie a díla poprvé vystavila vloni na podzim.

Na fryštátském zámku jsou k vidění například obrazy Úsova, Slavkova, Bludova, Bouzova, Lednice, Valtic, Vranova nad Dyjí, Opavy, Fulneku, Kunína, Linhartov, Jeseníku, Hukvald, Raduně, Branné, Štramberka, Hošťálkova nebo Krnova. Naprosté většině z nich vévodí zámky, hrady a pohledy na tehdejší panství.

„Jsme velmi rádi, že se nám taková výstava podařila na zámek dostat. Obrazy měst pak čeká další putování a my jsme vlastně třetím místem, které navštívila," uvedl při instalaci obrazů fryštátský kastelán Radim Kravčík.

Výstava nabízí i zmíněnou vedutu samotného Fryštátu, která je dílem Kunikeho kolegy Jana Řehoře Gregera. „Jedná se o vzácný pohled na Fryštát k zámku, radnici a kostelům Povýšení sv. Kříže a sv. Marka," doplnila pak mluvčí karvinské radnice, která je i podporovatelem a spoluorganizátorem výstavy, Šárka Swiderová.

Zajímavostí daného obrazu je i to, že ukazuje další rozvoj Fryštátu krátce po ničivém požáru, který zachvátil zdejší centrum v roce 1823.