Všechny havířovské politické strany hlásají, že chtějí oslovit také mladé voliče. Moderní informační kanál internetu, který je mladým určitě nejbližší, však většinou využívají sporadicky.

Ze stran, které mají své zástupce v havířovském zastupitelstvu, by v hodnocení internetových stránek vyhrála zcela nečekaně, ale určitě přesvědčivě KSČM. I když grafika není nijak oslnivá, tak má tato levicová strana jako jediná dlouhodobě pravidelně aktualizovaný web, na kterém se minimálně jednou za měsíc objeví nějaká novinka.

Nechybí zde například všechna důležitá jména, plán akcí, fotogalerie nebo informace z města. Součástí nabídky je i volební program a zprávy ze sjezdu. Časově určitě nijak náročná údržba s přehledem zastiňuje stránky ODS. I tam ovšem za poslední měsíce došlo přeci jen k částečnému zlepšení.

ODS má prázdnou domácí stránku

Moderní design nenahradí to nejdůležitější, což jsou informace. Poslední je z března tohoto roku, ve které předseda havířovské ODS Radomil Schreiber představuje stranu a její priority. Lidé zde najdou jména všech zastupitelů i zástupců v regionálních radách ODS. Webu dodává alespoň částečnou aktuálnost celorepubliková rubrika, která přináší nejčerstvější info nejvyššího vedení. Jenže prázdná domácí stránka, to je každopádně ostuda.

„Víme, že naše stránky nejsou v pořádku. Na jejich správu jsme si najali firmu, ale ta nás zklamala. Nyní jsme se rozhodli, že budeme aktualizace raději dělat sami, takže by se situace měla zlepšit,“ řekl Schreiber.

Web ČSSD prakticky nefunguje

Ještě mnohem hůř dopadla v hodnocení ČSSD. Ta má stránky zpracovány na první pohled dobře, jenže to by musely alespoň částečně fungovat. Na domácí straně je umístěn zcela nesmyslně text o historii Havířova, který je použit z některé publikace o městě. S největší pravděpodobností někdo pouze testoval web a pak už se k němu nevrátil.

Na stránce jsou systematicky umístěny odkazy O nás, Náš program, Naši lidé, Akce, Dokumenty, Archiv a další, ale ani jeden nefunguje, takže se návštěvník stránek o havířovské ČSSD není schopen dozvědět vůbec nic, a to je u strany, která má ve svých řadách primátora a náměstka, zarážející.

„O tomto problému vím a musím přiznat, že tady máme určitě velké rezervy. Přitom internet sami hojně využíváme a čerpáme z něj řadu informací. Nedávno jsme o našich internetových stránkách diskutovali a shodli se na tom, že s tím musíme začít okamžitě něco dělat. Řešení už v podstatě máme a realizovat bychom ho měli v nejbližších dnech. Jsme stranou, která hlásá, že chce dělat ve městě řadu věcí i pro mladé lidi, takže informace o nás na internetu musí být vidět,“ přiznal problémy se stránkami ČSSD primátor František Chobot.

Plnohodnotný web KDU-ČSL teprve vzniká

Oficiální internetové stránky havířovské KDU-ČSL jsou vlastně pouze blog, který je strohý a kromě jmen zastupitelů a členů výboru vůbec nic nenabízí.

Nedávno zde bylo zveřejněno prohlášení opozice, která svolala mimořádné zastupitelstvo. Aktuality zde neexistují a data jsou zde i dva roky stará.

„Máme opravdu jen tento blog, ale situace se brzy změní. Stránky už máme ve výrobě a doménu už máme zaregistrovanou,“ řekl předseda Marek Plawny, který dodal, že nový web havířovské KDU-ČSL bude spuštěn do konce prázdnin.

Hnutí pro Havířov internetové stránky nemá. Těsně před volbami sice webem disponovalo, ale pak je zrušilo, Stejný postup se dá očekávat s největší pravděpodobností i před dalšími komunálními volbami.