Ministerstvo financí tento krok zdůvodnilo zeštíhlováním státní správy, úsporami, a odkázalo se také na analýzu, kterou nechalo ve spolupráci s Finanční správou zpracovat. Hodnotila se například četnost využívání územního pracoviště, velikost správního obvodu, počet spravovaných daňových subjektů či dostupnost jiného územního pracoviště v okolí. Konkrétně se ruší pobočky v Bohumíně, Orlové a Českém Těšíně.

Skutečnost, že od 1. července 2023 dojde k uzavření podatelny, která doposud fungovala pouze v úřední dny, oznámil tento týden starostce Orlové Lence Brzyszkowské sám ředitel Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj Bronislav Kadlubiec.

Ilustrační foto.
D1 u Bohumína propojí s Karvinou nový obchvat, přeložka stávající silnice I/67

Starostku to netěší a mrzí ji, že se tuto informaci dozvěděla až ve chvíli, kdy bylo o uzavření územního pracoviště v Orlové rozhodnuto. „V současné chvíli jednáme s finančním úřadem o možnostech, jak zachovat dostupnost služby pro občany alespoň v nejvytíženějších měsících, kterými jsou leden a březen, a zároveň hledáme s finančním úřadem prostory, tak aby podatelna mohla být v těchto měsících zprovozněna,“ uvedla starostka Orlové.

Nelibě rušení podatelny finančního úřadu nesou také v Bohumíně. „Po oznámení o uzavření tří poboček pošty je to další citelný zásah do fungování státních institucí na území města, což nepovažujeme rozhodně za šťastné," komentoval místostarosta Bohumína Igor Bruzl.

Pobočka České pošty. Ilustrační foto.
Zavírání pošt v Českém Těšíně. Městu vadí nejvíce plán zavřít pobočku Svibice

Dodal, že poradenství v úřední dny během ledna a března by snad v Bohumíně mohlo být zachováno. „Nabídli jsme Finančnímu úřadu pro tento účel využití prostor radnice, neboť stávající budovu ve Studentské ulici už bude zcela využívat Celní správa," dodal místostarosta Bruzl.

Ministr financí Zbyněk Stanjura v prohlášení k rušení poboček řekl, finanční správa bude garantovat minimálně pět výjezdů v příslušných měsících, tedy v lednu a v březnu. Slibuje také rozšířenou telefonickou podporu a konzultační služby na speciálně zřízených telefonních linkách. 

V okrese tak po zrušení tří pracovišť zůstanou pouze pobočky finančního úřadu v Karviné a Havířově.