Třetím rokem usedá do starostovského křesla osmatřicetiletý David Harok, který v letech 2014 až 2018 asistoval bývalému prvnímu muži obce coby jeho zástupce. Život i problémy v obci dobře zná a i proto může plynule navázat na práci svého předchůdce, pokračovat v započatých projektech. Které to jsou?

Od svého stolu se díváte na výkresy a plány jakéhosi sportoviště, stadionu. Budete mít v obci nové sportoviště?
Ano, máme v plánu vybudovat moderní sportoviště s umělým povrchem na bývalém fotbalovém hřišti vedle kulturního domu. Měly by tam být kurty na tenis, volejbal, nohejbal, basketbal, hřiště na malou kopanou a běžecká dráha. Kvůli dotacím, o které se ucházíme, jsme investici museli rozdělit na dvě část. Ta druhá představuje vybudování relaxační části, kde by mělo být dopravní hřiště pro děti, průlezky a standardní zázemí. Jak jsem ale říkal, vše záleží na tom, zda se nám podaří získat dotace, takže zatím nemá smysl mluvit o termínu zahájení stavby.

close Chotěbuz, Budova obecního úřadu. info Zdroj: Deník / Tomáš Januszek zoom_in Chotěbuz, Budova obecního úřadu.

Říkal jste, že sportoviště má vzniknout na ploše fotbalového hřiště. A kde se bude hrát fotbal?
Je sice pravdou, že obec nemá žádné fotbalové mužstvo, ale máme velice aktivní spolek TJ Sokol. V rámci sportoviště se počítá i s klasickým travnatým hřištěm, ale menším než to dosud, které dosahovalo ligových rozměrů. Taky při špatném počasí bude možné využít hřiště s umělým povrchem.

Jaké další investice má obec letos v plánu?
Kromě zateplení kulturního domu, na které už jsou peníze, máme rozpracované projekty hned na tři chodníky. Už letos bychom mohli stavět na návsi u Hlásky směrem k penzionu. Potom bychom chtěli prodloužit loni zkolaudovaný chodník od kulturního domu směrem k autobusové zastávce a ulici Březová. No a třetí chodník včetně přechodu se semaforem bychom rádi postavili v Podoboře směrem od nádraží k Rybímu domu a Archeoparku. Přejít přes cestu je v době špičky opravdu problém a chodník poslouží nejen místním, ale i návštěvníkům Archeoparku, kteří přijíždějí vlakem.

close Archeopark Chotěbuz. info Zdroj: Deník / Tomáš Januszek zoom_in Archeopark Chotěbuz.

Obec je v posledních letech velmi atraktivní a mnoho lidí zde staví své domy. Máte z toho radost?
Máme, i když s výhradami. Za prvé obec už nevlastní mnoho pozemků, kde se dá stavět, proto se v naprosté většině staví na soukromých pozemcích. V tomto vycházíme vstříc žadatelům o změnu územního plánu, pokud je to možné. Ovšem raději než novou výstavbu, bychom přivítali, kdyby lidé více rekonstruovali starší nemovitosti. S rozvojem nové zástavby totiž pro obec vyvstává spousta nových problémů, jako je budování komunikací, infrastruktury, veřejného osvětlení, zvyšování kapacity školy a školky. Těch problémů, které musíme řešit, je ale více. Určitě jsme rádi, že tady lidé chtějí bydlet, ale má to i své mínusy. Dnes už je poměr starousedlíků a přespolních odhaduji půl na půl a cítíme, že s přírůstkem nových obyvatel se mění ta stará podoba vesnického života a smýšlení.