Jak Deník zjistil, za technický stav atrakcí nesou plnou zodpovědnost sami jejich provozovatelé. Ti říkají, že jde nejen o jejich pověst a chleba, a tak by si v žádném případě netroufli riskovat.

Petřvaldská pouť.
OBRAZEM: Tradiční Petřvaldskou pouť narušil déšť

„Myslím si, že by si nikdo z nás netroufl vyjet na jaře s atrakcí, která by nebyla v pořádku. Technika prochází naší kontrolou vlastně pořád, při její montáži, demontáži, během provozu. Já jsem u kolotočů vyrůstal, teď s námi lunapark vedou naše děti. Mnohé závady bychom poznali už od pohledu nebo podle zvuku, a to i za plného provozu. Při jakýchkoli problémech jsme připraveni atrakci okamžitě zastavit. A také tato opatrnost a pozornost k naší práci patří. Když je pouť v plném provozu, jsem neustále ve spojení s lidmi u jednotlivých atrakcí. Pokud není cokoli v pořádku, okamžitě mě volají, mezitím procházím průběžně celým lunaparkem i já sám,“ popsal Deníku chod kolotočů Václav Tvardek, provozovatel lunaparku Černý korzár, který celé léto brázdí štace po celém Karvinsku.

MOC JSI PIL, NEBUDEŠ SE TOČIT

Také zde se čas od času setkávají s lidmi, kteří riskují a chovají se nezodpovědně. Nejčastěji je v tom podporuje vypitý alkohol. „Pokud už je někdo opilý příliš, na atrakci ho nevpustíme,“ dodává Václav Tvardek.

Kolotoče a lunaparky kontroluje například Česká obchodní inspekce (ČOI).

„Soustředíme se především na dodržení bezpečné vzdálenosti, bezpečnost nástupu a výstupu pasažérů a další opatření,“ vysvětluje mluvčí ČOI Jiří Fröhlich s tím, že detailní kontroly technického stavu atrakcí ale neřeší.

„Ze zákona na to ani nemáme oprávnění,“ říká. „Provozovatelé často cestují a jednotlivé konstrukce několikrát měsíčně znovu montují. A zkrátka není v silách inspektorů zkontrolovat třeba dotažení šroubů v desetimetrové výšce,“ doplnil.

Rekonstrukce vlakového nádraží v Bohumíně.
Bohumínské nádraží dostane novou střechu i fasádu

Kontrolovat technické průkazy a to, zda mají provozovatelé atrakce technicky v pořádku, to nepřísluší ani radnicím měst, kam kolotoče přijíždějí.

„Jejich provozovatelé si na úřadě vyřizují pouze užívání veřejného prostranství,“ řekli Deníku v úplné shodě zástupci všech oslovených měst a obcí na Karvinsku.

PAVLA KRŮČKOVÁ