Ve dvou případech, kdy zloději loni z parku lázní Darkov a o týden později z travnaté plochy naproti obchodnímu domu Prior v Karviné-Novém Městě, uřezali a odvezli dvě bronzové sochy, je obviněno sedm fyzických a jedna právnická osoba.

„Obvinění se budou zpovídat z trestného činu krádeže a napomáhání krádeži. Majitel sběrny kovošrotu, kde byly sochy roztaveny, čelí obvinění z legalizace výnosů z trestné činnosti,“ řekl karvinský soudce Kamil Babušek, který bude případ soudit. Obviněným hrozí od dvou do osmi let za mřížemi.

Sochy byly pro jistotu ukryty.
Z lázeňského parku v Karviné opět zmizely sochy - tentokrát do bezpečí

Organizátorem krádeží byl muž z Ostravy, odkud pocházejí i jeho další komplicové. Jeden obviněný je z Karviné. Vedle nich před soudem stane take majitel sběrny a tavírny kovů z Bystročic na Olomoucku. Jeden z obžalovaných je momentálně ve vazbě kvůli podezření z další trestné činnosti.

Škoda za miliony

Než loni v půli května zmizela, zdobila první ukradená socha dívky s názvem Živý pramen kašnu poblíž Společenského domu v Lázeňském parku v Darkově přes 60 let. Postava sedící dívky, která je dílem sochaře Jana Kodeta, je vyobrazena i v logu Lázní Darkov. Druhou zcizenou skulpturou je socha Bojovníka z dílny Jaroslava Brože, kterážto byla památníkem osvobození.

Zlodějům se sochy podařilo prodat a následně byly zničeny. Umělecká hodnota děl je skoro dva miliony korun. Zisk z prodeje kovu byl 130 tisíc korun.