K činu došlo již před delším časem, protože z mrtvých zvířat zbyly již jen kostry.
„Když jsem to viděl, zpěnila se mi krev. Obrovská bobří hráz je tam kompletně pryč, rozebrali ji do posledního kousku dřeva. Všiml jsem si také dvou koster mrtvých bobrů. Jedna lebka přitom byla bez zubů, které si někteří lidé berou jako trofej. Navíc tam lidé rozdělávali oheň, a to přímo v místě, kde měli bobři vstup pro vzduch do jejich takzvaného hradu. To nejspíš pro to, aby se bobry podařilo vypudit ven," řekl karvinský fotograf přírody Silvestr Szabó.
Ten dílo zkázy objevil při svých fotografických pochůzkách. Milovník přírody a fotograf, známý i svými fotografiemi divoké africké přírody, nezakrývá své rozčarování z toho, jak se lidé dokáží ke svému životnímu prostředí chovat.
„Ačkoli se to nezdá, zdejší krajina nabízí nemalé přírodní bohatství. Je to díky tomu, že spousty lokalit zůstaly po těžbě vylidněných a příroda a živočichové se tam tak opět vrací. Mám spousty známých fotografů z okolí Prahy i dalších míst České republiky a vesměs všichni říkají, že příroda tady u nás je mnohdy bohatší než v jejich lokalitách," doplňuje Silvestr Szabó.
Bobrům se u nás začíná dařit
Výskyt bobrů na Karvinsku v posledních měsíců přitom jen potvrzuje fotografova slova. Těmto zvířatům se zde začalo dařit v několika lokalitách najednou.
Přílišnou radost z toho podle svých slov nemají někteří místní rybáři. Ti bobra viní z toho, že údajně kazí kvalitu vody, do které hází pokácené dřevo a jeho kousky.
„Křoviny a dřeviny takto potopené ve vodě nám také trhají háčky,"postěžoval si například naší redakci jeden z rybářů.
Za neškodného ale bobra považují jiní lidé, kteří se ochranou přírody zabývají.
„Přítomnost bobrů i jeho vhazování dřevin do vody pomáhá tamní živočišné říši. Už jen tím, že zde takto vznikají přirozené přírodní úkryty pro spousty druhů vodních živočichů," podotýká naopak Štěpán Tračík z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Zda šlo ve výše uvedeném případě o úmyslný čin nebo neznalost a nedbalost nyní šetří i Česká inspekce životního prostředí. Výsledky jejího šetření zatím nejsou k dispozici, protože nález je poměrně čerstvý. Jedno je ale jisté. Bobři patří mezi zákonem chráněné živočichy.