„Každoročně, s výjimkou loňského koronavirového roku, zájem o městské bydlení v době prázdnin mírně klesá. Lidé odjíždějí na dovolenou či chalupy a na účasti v licitacích je to znát. Pro ty, kteří chtějí ušetřit, je aktuálně ideální doba, kdy mohou získat nájemní bydlení za rozumnou cenu,“ potvrzuje zastupující vedoucí odboru správy domů Kateřina Pálková s tím, že na posledních licitacích zaznamenala komise několik případů, kdy se lidem podařilo vydražit byt za základní nabízenou hodnotu. Ta představuje 60 korun za metr čtvereční, nájemník musí ještě hradit služby.

Koupání v přírodě. Ilustrační foto.
Koupání v Těrlické přehradě a Vrbickém jezeře. Hrozí kožní problémy

V letní nabídce je téměř padesát bytů od garsonek až po velikost 4+1. Na výběr jsou jak byty ve věžácích, tak i v nízké zástavbě v centru města, bydlení lze pořídit i v městských částech Záblatí či Skřečoň. „Před tím, než jde bytová jednotka do licitace, prochází kompletní rekonstrukcí. Lidé se tak stěhují do nového,“ podotkla Pálková s tím, že u větších bytů představují náklady města na modernizaci až čtvrt milionu korun. Konkrétní nabídku volného bydlení najdou na webu města Bohumína v sekci Radnice v kategorii Byty, nebyty, nemovitosti. Licitace se konají v pondělky a středy odpoledne ve velké zasedací místnosti hlavní budovy radnice.

Pro ty, kteří chtějí ušetřit, je aktuálně ideální doba, kdy mohou získat nájemní bydlení za rozumnou cenu.Pro ty, kteří chtějí ušetřit, je aktuálně ideální doba, kdy mohou získat nájemní bydlení za rozumnou cenu.Zdroj: Pavel Čempěl

V roce 2019 prostřednictvím licitací získalo nový domov 209 zájemců, v průměru zaplatili 88 korun za metr čtvereční. Loni se tato částka zvedla na 92 korun za metr čtvereční, radnici se podařilo dohnat i opakovaný výpadek v dražbách kvůli koronaviru, uspěla s nabídkou 215 bytů. Ještě letos se zájemci dočkají kromě běžné nabídky i možnost vylicitovat 11 zcela nových bytů ve Slezské ulici ve Starém Bohumíně. Kompletní přestavbou za 30 milionů korun tu už od loňského května procházejí dva bývalé domy s pečovatelskou službou vedle Domova Cesmína. „Modernizace zcela změnila vnitřní dispozice domů a stavební firma právě dokončuje atraktivní fasádu v původní historické podobě. Polovina bytů už je hotových, na svém výjezdu si je prohlédli městští zastupitelé a jejich podobou byli nadšeni. Předpokládáme, že o ně bude ze strany veřejnosti velký zájem,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha s tím, že do licitace by byty měly jít na podzim.

Ilustrační foto.
V Bohumíně vypadlo z okna dvouleté dítě, v nemocnici zemřelo

Pro účast v prvním kole dražby musí uchazeč splňovat podmínku trvalého a prokazatelného pobytu na území města, a to nepřetržitě po dobu kalendářního roku před datem licitace bytu, anebo musí mít zaměstnání či musí být osobou samostatně výdělečně činnou na území ČR nejméně jeden kalendářní rok. „Současně nesmí být dlužníkem vůči městu, být v insolvenci, bydlet na ubytovně či mít adresu trvalého pobytu na úřadě a pobírat dávky hmotné nouze,“ vyjmenovala Pálková.

Ke konci roku 2020 město vlastnilo 4 275 bytů, licitací se účastnili nejen obyvatelé Bohumína, ale stěhovali se sem i lidé z Orlové, Rychvaldu, Karviné, Ostravy, Dolní Lutyně, Havířova, ale také například z Brna, Luhačovic, Opavy, Hlučína, Kopřivnice či Frýdku-Místku. Průměrně se o byt ucházeli na licitaci čtyři uchazeči. Rostoucí zájem o bydlení ve městě dokumentuje také pokles počtu neúspěšných licitací, kterých bylo loni pouze 12 procent.