Rekordmanem posledních dní je zřejmě jednačtyřicetiletý muž, kterému museli záchranáři pomáhat v Českém Těšíně. Chlapík měl v dechu až neuvěřitelných 4,47 promile alkoholu.

„Muž ležel již časně odpoledne ve vnitrobloku za muzeem a upozornili na něj telefonicky občané, čímž mu zřejmě zachránili život. Přitom o hodinu dříve sanita odvezla z této ulice místního bezdomovce, který měl v dechu tři promile alkoholu. Oba muži skončili v nemocnici," říká mluvčí města Český Těšín Dorota Havlíková.

Jak podotýká mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl, vyjíždějí lékaři k podobně ohroženým lidem takřka každý den.

„Tolerance těla k alkoholu je u každého jiná. V těch vyšších dávkách už ale alkohol skutečně může ohrozit i na životě. Jsou to otravy, zadušení zvratky nebo když bezvládné tělo leží v nepřirozené poloze. Lidé jsou schopni i v těchto stavech jet třeba na kole, a ohrožují se tak nejrůznějšími úrazy hlavy a dalšími při pádech. To samé ale u velmi opilého člověka hrozí i při chůzi," říká Lukáš Humpl.

Mezi případy, kde záchranáři zasahují, patří také opilství dětí. „Nárůst není nijak strmý. Nicméně, v posledních letech se s pitím setkáváme třeba také u dětí už ve věku kolem 12 až 13 let," varuje mluvčí záchranářů.

Dětské „opice" jsou často spojovány s různými oslavami a objevují se nejčastěji v pátky a soboty. Jejich období přichází také ve spojitosti s oslavami konce školního roku a příchodu prázdnin.

Poslední školní den se tak v posledních letech objevují například i situace, kdy záchranáři musí vyjíždět v rámci celého regionu i k několika malým opilcům v tento jeden den.

„Na děti má alkohol pochopitelně ještě horší dopady než na dospělý organismus. Není přitom výjimkou, že děti klidně zkonzumují i poměrně velké množství tvrdého alkoholu," doplnil mluvčí záchranářů.