V tiskové zprávě to dnes sdělila okresní státní zástupkyně Gabriela Slavíková.
Těla se nacházela v dobývacím prostoru, takzvaném porubu. "Těla byla následně převezena na Ústav soudního lékařství v Ostravě, kde bude provedena soudní pitva za přítomnosti polských prokurátorů, členů společného vyšetřovacího týmu. Ve věci i nadále probíhá prověřování a další procesní úkony dle trestního řádu," uvedla Slavíková.
Neštěstí v Dole ČSM-Sever se stalo loni 20. prosince v hloubce kolem 880 metrů pod povrchem. Vybuchl tam metan, zahynulo 13 horníků - 12 Poláků a Čech. Deset havířů bylo zraněno.
Bezprostředně po výbuchu se záchranářům podařilo vynést z podzemí jen čtyři mrtvé. Kvůli požáru muselo být místo uzavřeno speciálními výbuchuvzdornými hrázemi a záchranáři tam mohli sestoupit až po několika měsících. Minulý měsíc záchranáři vynesli z podzemí těla čtyř horníků, která se nacházela na začátku důlní chodby.
V dolech na Karvinsku pracuje zhruba 9000 lidí. Majitelem společnosti je od loňska prostřednictvím společnosti Prisko znovu stát.
Vyšetřování
Kvůli důlnímu požáru po explozi metanu bylo izolováno celkem 4800 metrů důlních děl. Hráze mohly být otevřeny až po uhašení ohně a ochlazení celého prostoru.
Teprve v polovině dubna mohli do prostoru opět vstoupit báňští záchranáři a vyšetřovatelé, kteří mají za úkol zjistit, co bylo příčinou nehody a zda za ni někdo ponese přímou odpovědnost.
Vyšetřovatelé musejí odhalit přesnou příčinu vzniku exploze. Pracují s několika verzemi. Patří mezi ně náhlý výron metanu z kapsy v dobývané hornině, který se bezprostředně poté vznítil, způsobil tlakovou vlnu a požár. Současně však musí prověřit i podezření na možné porušení bezpečnostních předpisů.
Po tragédii se totiž objevily spekulace o tom, že horníci úmyslně ovlivňují čidla monitorující úroveň množství metanu, aby zabránili přerušování provozu a nepřicházeli o vytěžené tuny uhlí.