Vedení města tento krok zdůvodnilo prohlášením, že „…Facebook slouží jako jeden z informačních prostředků zejména pro obyvatele města, nejedná se však o diskuzní fórum. Z tohoto důvodu již nebude možné vkládání komentářů k vytvořeným příspěvkům.“ Text se na facebookovém profilu města objevil minulý týden a sklidil vlnu nevole.

Ti, kdo budou mít jakýkoli dotaz, ho prý mohou směřovat do sekce Napište nám, která se nachází na hlavní straně městského webu v Nabídce témat.

Starosta: Po sítích se šíří lži a polopravdy

Podle starosty Karla Kuly (Nestraníci) radní zrušili možnost vkládat komentáře k příspěvkům kvůli vulgaritám a polopravdám, které se tam často objevují. Zopakoval, že podle něj Facebook není platforma na diskuzi, ale spíše pro informování obyvatel.

„Jenže sociální sítě obecně dnes bohužel fungují často tak, že se lidé v reakcích na některé příspěvky dehonestují. Diskutující se mnohdy navíc schovávají za falešnými profily a píší urážlivé výpady. Příspěvky jsou často mimo kontext, v komentářích se objevují polopravdy a vše pak vypadá jinak, než jaké to ve skutečnosti je. A nejsmutnější na tom je, že lidé tomu věří. To je důvod, proč jsme k tomuto kroku přistoupili,“ řekl Deníku starosta Kula s tím, že hlasování bylo šest ku dvěma pro zákaz komentářů.

Takovéto diskuze podle radních vrhají na Český Těšín a dění v něm špatné světlo. „Lidé odjinud, kteří to čtou, si pak mohou myslet, jak je ten Těšín hrozný,“ dodal Kula a připomněl, že se lidé mohou k příspěvkům na síti vyjádřit smajlíkem, ať už pozitivním, či negativním.

Připomněl také, že českotěšínská radnice je otevřená a komunikuje s občany třeba prostřednictvím e-mailové pošty nebo mohou lidé vznášet dotazy na jednání zastupitelstva. „Také platí, že každý může po domluvě přijít na radnici a sejít se s některým z členů vedení města. Bavme se o problémech osobně a seriózně, ne formou přestřelek na Facebooku,“ vyzývá Karel Kula.

Opozice: Vnímáme to jako velký krok zpět

Reakce na rozhodnutí o zákazu komentářů a zveřejnění tohoto kroku na městském profilu na sebe na sociálních sítích nenechala dlouho čekat. Většina reakcí na tento krok byla negativních. „Aha, takže, občane, drž hubu, a jestli chceš, tak přijď na úřad, ale nestěžuj si veřejně,“ napsal třeba Roman Szewieczek. „A jaký je v tom rozdíl, jestli napíši dotaz na web, nebo na fb?“ptá se majitel profilu AlexiSi Page.

S kritikou se připojila i opozice. „Rozhodnutí rady města, která zakázala komentovat příspěvky na městském Facebooku, vidíme jako velký krok zpět. Obecně bych řekl, že to, za co nás kritizovali v minulém vedení, noví lidé ve vedení města dělají ještě hůře. Informovanost obyvatel je stále horší. Proklamace o otevřené radnici se nenaplňuje,“ myslí si Tomáš Pavelek, předseda místního sdružení hnutí ANO v Českém Těšíně.