Nejinak je tomu v zahrádkářské osadě č. 17 v Karviné-Novém Městě Na Vyhlídce, kde v minulých dnech zloději uřezali a odnesli všechny ventily od přívodů vody. Škody za 20 tisíc korun. Za pár dní zase někdo ukradl všechny železné podpěry vinné révy.

„Ventily jsme pak našli ve sběrně surovin. Vedoucí nám nabízel, ať si je zpětně odkoupíme, což jsme odmítli a nahlásili jsme to na policii," postěžovala si minulý týden na zasedání zastupitelstva Anna Martinková, majitelka jedné ze zahrádek v osadě Na Vyhlídce.

Vedení města se přišla „vyplakat" proto, aby si vyprosila větší pozornost města, resp. městské a státní policie. „Byli bychom vděční, kdyby se v rámci prevenci kriminality pamatovalo i na zahrádkáře. Takových zahrádkářských osad je v Karviné asi dvacet a zloději řádí téměř všude. Nenechte nás na holičkách," prosila Anna Martinková primátora města a šéfy obou složek policie.

Primátor Tomáš Hanzel přímo pomoc neslíbil se slovy, že samotná městská policie, jíž je on sám nejvyšším šéfem, všechno ohlídat nezvládne.

„Je to technicky náročné, ale budeme o tomto problému diskutovat se zástupci Policie České republiky," řekl Hanzel.

Jak Deníku řekla mluvčí státní policie Zlatuše Viačková, policisté dohlížejí na zahrádkářské kolonie zejména v zimě, kdy jsou opuštěné. Do teritoria Obvodního oddělení Karviná 1 spadá městská část Darkov ulice U řeky, Olšiny ulice Na Vyhlídce, městská část Doly ulice U Barbory a U Františky. „Jsou to poměrně rozsáhlé pozemky, takže bohužel permanentní dohled samozřejmě není možný," říká Viačková.

Potvrdila, že zmíněnou krádež ventilů šetří.

„Za poslední čtvrtletí roku 2014 evidujeme tři případy krádeží, vloupání spadající do trestního zákona a tři věci spadající do přestupkového zákona. Zloději z pozemků kradou různé věci od trubek, žebříků, ventilů, zahradního nábytku, zahradního nářadí až po peněženky," přiblížila Viačková.

Upozornila však, že někteří zahrádkáři zlodějům situaci usnadňují, protože policisté často nalézají pozemky u zahrádek nezajištěné.

„Běžně jsou branky otevřené, nezajištěné. Lidé na pozemku nechávají věci, které pak zloději odnášejí. I zahrádkářům doporučujeme pozemky i chatky zabezpečit. Doporučujeme také, aby lidé nenechávali různé věci na pozemku, zejména pak ty železné," dodala policejní mluvčí.