Na výstavě s nátvem Zahrada 2023 jsou k vidění nejen letošní rajčata, papriky, dýně, cukety, jablka a další plodiny, ale také kaktusy, sukulenty a okrasné rostliny či rukodělné výrobky z pedigu. Na výstavě jsou rovněž houby nebo výpěstky z balkónů a lodžií. Vše od zahrádkářů z Karviné, Dětmarovic, Dolní Lutyně, Petrovic u Karviné a dalších okolních obcí.

Ani letos nechyběla soutěž o největší rajče či papriku, kdy „zlato brali“ pánové Oldřich Janků a Miroslav Nechvátal, jinak předseda (Janků - pozn. red.) a místopředseda pro vzdělávání ČZS v Karviné. Největší rajče mělo 950 gramů, paprika 441 gramů.

Havířov, Restaurace Piknik v OC ELAN.
Takové jsou ceny menu v Karviné a Havířově. Oběd pod 150 korun není problém

Letošní sezonu zahrádkáři hodnotí jako průměrnou. A to jednak kvůli opakované vlně jarních mrazíků a pak lokálnímu suchu. „Jádroviny pomrzly, zato rajčata, okurky, ořechy, pokud se dostatečně zalévaly, měly výhodné podmínky pro růst. Přesto v naší oblasti byla místa, kde bylo extrémní sucho. I když se zdá, že deště byly silné, přesto se našla v okrese místa, kde nepršelo anebo pršelo jen velmi málo. Ve větších hloubkách je sucho, což se odrazilo například u velkých ovocných stromů - plody propadávají,“ konstatoval místopředseda Miroslav Nechvátal.

Zámek v Chotěbuzi a přilehlá hláska - září 2023.
Půlka střechy není, z okna roste strom... Zachrání Chotěbuz zámek? Je to ruina

A jaký je jeho recept na to, jak vypěstovat například velkou papriku? „Pěstovat ve skleníku, či aspoň foliovníku. Papriky mají rády vápno. Je třeba dostatečně zalévat a pak narostou až půlkilové papriky,“ říká s úsměvem zkušený pěstitel. V sobotu výstava končí v 18 hodin.

Za dva týdny budou karvinští zahrádkáři spoluorganizátory krajské výstavy Život na zahradě, která bude k vidění v Národním zemědělském muzeu v Dolní oblasti Vítkovic.