Podle organizátorů byl přitom zájem slušný, přišli zejména starší lidé.

„Doufám, že se tady dozvím něco navíc. O dotace se zajímám a to, že budu chtít vyměnit kotel, jsem věděla hned,“ uvedla například paní Foltýnová.

CO DĚLAT BEZ EMAILU?

Během hodiny strávené v sále se lidé dozvěděli více o podmínkách dotací i jak postupovat při vyplňování žádosti. Novinkou od minulé výzvy je totiž výhradně elektronické podávání žádosti, což přidělalo vrásky zejména starším lidem. „A co ti, kteří nemají e-mail?“ ptali se.

Zaměstnankyně krajského úřadu ale podrobně vysvětlily postup v aplikaci krok po kroku.

„Pomohlo mi to, docela jsem ten systém pochopil,“ pochvaloval si seminář Bonislav Szeliga.

„Odeslání žádosti je pro mě trochu složitější, jsem už starší člověk, ale určitě mi to k něčemu bylo. Jsem tady už podruhé,“ doplnila pak Jarmila Mojáková. O dotaci se zajímala už při první výzvě, nakonec o ni ale nezažádala.

Některé podrobnosti si ujasnil i další z návštěvníků, který si nepřál být jmenován. „Poprvé jsem byl v zahraničí, a tak jsem to nemohl realizovat, protože dům je psaný na mě. Teď to mám ale v plánu,“ prozradil muž.

Podle dotázaných panuje mezi lidmi stále obecná nedůvěra k on-line systému dotací. V prvním kole totiž server zkolaboval a na mnoho žadatelů se tak nedostalo.

KOLAPS NEHROZÍ

„Tato situace teď nehrozí, v první vlně bylo k dispozici nějakých 350 míst, nápor byl velký a kapacita se rychle vyčerpala. Teď přijímáme deset tisíc žádostí, navíc jsme na serveru dělali zátěžové testy a obstál,“ uklidnila účastníky Lucie Hochmanová, poradkyně přes podání online žádostí.

Moravskoslezský kraj získal na dotace částku 900 milionů korun, to by mělo stačit na pokrytí 8 600 výměn kotlů. Podle Martiny Janšové z Krajského úřadu je v současnosti z celkových deseti tisíc registrovaných 2300 žádostí.

HANA HUSOVSKÁ

KATEŘINA PARAIOVÁ