„Bohužel jiný nástroj, jak chránit své občany před opilými a žebrajícími lidmi, nemáme. V některých okolních státech, třeba hned pár metrů za hranicí, v Polsku, je to zakázáno zákonem. U nás je snaha zamezit opíjení se na veřejném prostranství politiky stále považována za porušování osobních svobod,“ uvedl místostarosta Českého Těšína Stanislav Folwarczny (ODS).

Podobný problém má i starosta Moravské Ostravy a Přívozu Miroslav Svozil (ODS). „Denně nám občané píší, volají a stěžují si na to, že je ve městě mnoho opilců. Podle stížností se velká většina občanů necítí bezpečně a opilci jim vadí. V pondělí proto chystám předložit návrh, aby se připravila vyhláška, která by pití na veřejnosti zakazovala,“ říká.

Ostrava již dříve podobnou vyhlášku měla, ale ta byla zrušena Ústavním soudem, protože se vztahovala na veškerá místa ve městě. „Před třemi roky toto obešli v Ústí nad Labem tím, že schválili vyhlášku, která zakazovala konzumaci alkoholu na vytipovaných místech. Touto cestou se chceme vydat i my,“ tvrdí Svozil s tím, že doba, odkdy by začala vyhláška platit, se zatím nedá určit.

„Nyní máme plnou hlavu výherních automatů, vše potřebuje čas. Zda to stihneme letos, nebo až v první polovině příštího roku, zatím nemohu říci,“ dodal Svozil. Zákaz by se měl týkat třeba Husova sadu, Bezručova sadu, Pivní pohotovosti či vstupní haly na nádraží, ale i mnoha dalších lokalit, kde se často opilci scházejí.

Na provinilce, kteří si nyní v Českém Těšíně třeba na autobusové zastávce dopřejí jen doušek alkoholu a budou přistiženi strážníky, čeká mastný flastr. „Za porušení nové vyhlášky hrozí opilcům pokuta od jednoho do třiceti tisíc korun. Jedinou výjimkou je první a poslední den v roce. V tyto dny mohou lidé pít alkohol beztrestně,“ řekla Dorota Havlíková, mluvčí radnice v Českém Těšíně.

Omezení neplatí ani v zahradních restauracích, o výjimky z ní mohou požádat pořadatelé různých společenských nebo sportovních akcí.