Společnost CPI Byty, které v Třinci a Českém Těšíně patří zhruba 4,5 tisíce bytů, už podává žaloby na určení výše nájemného.

Podle dřívějších informací se zde vlastník nedohodl s drtivou většinou nájemníků, kterým na přelomu roku regulace činží skončila. „Celkem je podaných žalob přes 70 v Českém Těšíně, připravujeme žaloby na nájemníky v Třinci,“ řekla redakci mluvčí skupiny CPI Michaela Winklerová.

Více žalob z Třince?

Roman Bujok, šéf sdružení nájemníků OSBT, ví podle svých slov o polovině případů. „Teď už přitvrdili. Je pravda, že první žaloby byly podány. Bylo to spuštěno 25. května, přesně v den, kdy vyšla ve sbírce zákonů novela občanského zákoníku. Zatím se na nás obrátilo 36 nájemníků z Českého Těšína, míří to pochopitelně ke karvinskému soudu,“ pravil. Všichni už podle něj podepsali plnou moc, aby je mohl zastupovat právník OSBT.

Bujok odhaduje, že soud začne jednotlivé spory projednávat někdy na konci léta. Mnohem více žalob se dá ale očekávat v případě Třince, kde CPI patří přes čtyři tisíce někdejších železárenských bytů.

Mohlo by jít řádově o stovky sporů, ty by však pro změnu rozhodoval frýdecko-místecký soud. „Můj soukromý názor je, že ten Těšín je na zkoušku,“ míní Bujnok.

Beseda pro nájemníky bytů CPI bude 23. června

Sdružení nájemníků České republiky a město Třinec zvou nájemníky bytů společnosti CPI Byty na besedu, která se uskuteční ve čtvrtek 23. června od 16 hodin v sále kina Kosmos.

Hlavním tématem je „Další postup po skončení regulace nájmů“. Do třineckého kina by měl přijet i zástupce ministerstva pro místní rozvoj.

Znalecké posudky

Michaela Winklerová říká, že vlastník bytů o záměru podávat žaloby mluvil už v souvislosti s uveřejněním prvních výsledků cenových map pro Český Těšín, tedy koncem února.

„Jako podklad pro žalobu na určení výše nájemného nám slouží posudky, vypracované nezávislým soudním znalcem. Znalec v mnoha případech stanovuje nájemné o desítky procent vyšší, než jaké navrhujeme nájemníkům v dodatcích nájemních smluv my. Je tedy pravděpodobné, že v případě, že si soud vyžádá vlastní odborný posudek, neměly by se výsledky obou znalců příliš lišit. V žalobách požadujeme nájemné navržené znalcem v posudku, nikoliv činži navrženou námi v dodatcích,“ uvedla mluvčí CPI.

„V případě podání žaloby ještě každého jednotlivého nájemníka o této skutečnosti písemně informujeme a zároveň ho naposledy vyzýváme ke smíru. Pokud se takovýto nájemník rozhodne s námi dohodnout, žalobu stahujeme,“ zdůraznila Winklerová. Tvrdí, že CPI navrhuje nájemné nižší, než ukazují všechna ostatní čísla, a že dohoda je tak nejvýhodnější řešení.

CPI argumentuje například tím, že u běžného 65metrového bytu v Českém Těšíně cenová mapa zobrazila rozpětí 70,50 až 77,90 koruny za metr měsíčně, firma však pro letošek navrhuje nájemné 51,50 koruny.

Roman Bujok má jiný názor. „My si také děláme znalecké posudky,“ řekl. Naznačil, že pochybuje o tom, že by znalci, které oslovil vlastník, do konkrétních bytů mohli „nakouknout“. Šéf OSBT má za to, že odborníci viděli bytové jednotky zřejmě jen zvenčí.