"Hlavním cílem cvičení bylo zdokonalit velitelský sbor v přípravě a vedení výcviku, vydávání bojového rozkazu velitele čety a velitele družstva a zdokonalit jednotku v manipulaci a použití ručních zbraní. Vyvrcholením cvičení byly bojové střelby družstev. Výcvik byl také přípravou jednotky na cvičení Hradba 2021, které záložáky čeká v září tohoto roku," vysvětlil ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Medek.

Společně s velitelským sborem do výcvikového prostoru vyrazili také řidiči jednotky, kteří trénovali jízdu v těžce přístupném terénu. Jedinou ženou na cvičení byla desátnice Lucie Valentová, která vojákům připravovala stravu v libavské kuchyni.

Hradba 2016 - cvičení aktivních záloh na Libavé
Takto cvičí naši záložáci na Libavé. Tvrdě trénují na ostré akce

,,Zastavit a odvrátit útok nepřítele při střežení objektu kritické infrastruktury v podobě elektrorozvodny, to byl hlavní úkol pěšího družstva při bojových střelbách. Při tomto typu výcviku je důležitá komunikace v jednotce, vydávání jednotlivých povelů a dodržování bezpečnostních opatření, popisuje“, velitel čety poručík Petr Matušek.

V Kletné, Mošnově i v Albrechticích

Zkušenosti při ochraně a obraně objektů kritické infrastruktury trénují ostravští záložníci dlouhodobě, je to totiž jeden z jejich hlavních úkolů při ostrém nasazení.

Útoku nepřátel, kteří neváhali použít rozbušky, minomety i protitankové střely, musela čelit pěší rota aktivních záloh Armády ČR v pondělí u areálu elektrické rozvodny Kletná společnosti ČEPS a.s. v Hladkých Životicích.
SAFEGUARD 2016: Napadenou strategickou rozvodnu záložáci ubránili

V minulosti probíhal výcvik na několika vytypovaných objektech v Moravskoslezském kraji, například na elektrorozvodně v Kletné, Mošnově nebo Albrechticích. Zkušenosti mají také při střežení Letiště Leoše Janáčka v Mošnově nebo skladu pohonných hmot ČEPRO v Sedlnicích. Dále je možno tuto jednotku nasadit v krizových situacích, jako jsou například živelné pohromy.

Podívejte se, jak vypadalo cvičení aktivních záloh Hradba na letišti Leoše Janáčka v Ostravěv roce 2018:

"O službu v jednotce Aktivní zálohy při Krajském vojenském velitelství Ostrava je mezi občany Moravskoslezského kraje velký zájem, jednotku máme naplněnou více jak z 90 %," doplňuje plukovník Medek.

Klukovský sen

Jedním z dalších záložníků, který absolvoval červnový výcvik je četař Petr Kalfas (na snímku níže). Práce vojáka ho bavila už během povinné vojenské služby. Profesionální dráhu mu ale nakonec rozmluvili rodiče a později s příchodem rodiny převážilo rozhodnutí zůstat v civilním zaměstnání. Pracuje jako strojník při třídění druhotných surovin a jako řidič zemních strojů si tak trochu plní klukovský sen.

Cvičení záložáků v Libavé.Četař Petr KalfasZdroj: Armáda ČR

„Není to sice tank, ale jezdit na unikátním velkém bagru se poštěstí málokomu,“ směje se. A má pravdu. Bagry tohoto druhu jsou v České republice pouze dva, oba pouze v Třineckých železárnách, které jsou jeho dlouholetým zaměstnavatelem. Během vojenských cvičení zase usedá za volant jako řidič Tatry 815.

Ostravští vojenští záložníci zahájili po roce opět výcvik na Libavé. Červen 2021.
OBRAZEM: Ostravští vojenští záložníci zahájili po roce opět výcvik na Libavé

Cvičení se zúčastnilo celkem 44 vojáků velitelského sboru. Každý z nich má svou civilní profesi, ale na cvičení drilují jako tým ve stejné uniformě pod názvem "aktivní záloha". Mezi ostravskými záložníky můžeme najít další různorodé profese, například učitele, palubního stevarda, stavebního projektanta, pracovnici v sociálních službách, strážníka městské policie, právníka, starostu města, zámečníka, zdravotníka, stavebního inženýr, kováře, pracovníka v automobilovém průmyslu a spoustu dalších.

Dalším zkušeným vojákem jednotky je rotmistr Radek Michálek, který distanční přípravu během pandemie vnímal jako možnost seberealizace v teoretických znalostech. Přesto říká, "ostrý výcvik na Libavé je to, na co se jednotka celou dobu těšila".