V tento letní čas charleston je tu zas. Tak zněl název akce pořádané v sobotu na karvinském zámku Fryštát.

„Letos jsme se akci rozhodli zopakovat pro loňský velký úspěch. Období po roce 1918 je nová kapitola v historii, rozpadá se Rakousko-Uhersko, vzniká republika a šlechta si hledá pozici v novém zřízení. Chtěli jsme to demonstrovat i v rámci prohlídkového okruhu, protože během klasických prohlídek na to není čas," řekl kastelán zámku Radim Kravčík.

Divadelní soubor K.V.A.S. návštěvníkům při prohlídce Lottyhausu nastínil hlavní politické a kulturní události 20. a 30. let. Nahlédli například do soukromých rozhovorů hraběte Jana s manželkou Olivií a dověděli se, že přicházející móda zkracování sukní a tance jako charleston nenechaly chladnými ani služebné. Jako odkaz na prohibici, která v té době platila ve Spojených státech, byli zataženi do tajné schůzky amerických mafiánů.

„Je to naše čtvrtá akce ve spolupráci se zámkem, vždy je to strašně příjemné. Prostředí zámku člověka inspiruje. Rádi se zase zúčastníme, pokaždé je to jiná doba a jiné příběhy," uvedla vedoucí souboru Lucie Ráczová. Nechyběla ani ukázka samotného charlestonu a příbuzných tanců v podání skupiny Swing Ostrava.

Na hlavní budově zámku se konala přehlídka prvorepublikové módy a taneční vystoupení skupiny Swingteam, v parku program doplňovaly ukázky vojáků z Klubu vojenské historie Chotěbuz. „Vojáci zde nejsou náhodně, za první republiky byli v hlavní budově zámku ubytováni důstojníci československé armády. Mimo jiné se zde v rodině důstojníka Ingra narodila Dana, později provdaná Zátopková," dodal Kravčík.

Do konce roku chystají na zámku podobné akce ještě na Dny evropského dědictví a o Vánocích, konkrétní program však zatím zůstává tajemstvím.

Hana Husovská