„Na náš podnik přišla zhavířovské radnice stížnost, že naši lidé byli viděni, jak místo práce popíjejí vbufetu na vlakovém nádraží alkohol. Tato situace se nám nezdála, jelikož naši zaměstnanci jsou i několikrát za den kontrolováni a proti tomuto nařčení jsme se ohradili. Když přišla stížnost podruhé, tak jsme se na tento problém zaměřili. Zjistili jsme, že je pravda na naší straně, jelikož se nejednalo o pracovníky Technických služeb,“ řekl ředitel TSH Ludvík Martinek.

Po malé soukromé anonymní pátrací akci se nakonec zjistilo, že do bufetu chodí lidé vykonávající veřejně prospěšné práce, tedy paradoxně zaměstnanci města, které chtělo po vedení TSH nápravu.

Havířovská radnice po zjištěných skutečnostech provedla se zaměstnanci pohovor a zpřísnila kontroly. „Při pohovoru se dva lidé přiznali, že vbufetu opravdu byli, ale odmítli nařčení, že pili alkohol. Po této zkušenosti se navíc zvýšila četnost kontrol. Bezpečnostní technik vyráží sdetekčními trubičkami do ulic častěji a provádí kontroly na požívání alkoholu. Při pozitivní zkoušce může člověk o zaměstnání přijít a následně i o dávky zúřadu práce, což si musí každý uvědomit a konzumaci alkoholu se vyhnout,“ řekl mluvčí havířovské radnice Ivan Trnka.

Technickým službám se spojování jejich zaměstnanců spitím alkoholu vpracovní době i dalšími činnostmi, na které veřejnost negativně upozorňuje, vůbec nelíbí. „Lidé mají mylně zafixováno, že různé činnosti jsou vnaší kompetenci, ale přitom to tak vůbec není. Jedná se nejen o tento úklid, ale například i o údržbu zeleně, kterou už několik let dělají pro město soukromé firmy,“ řekl dále Martinek. „Aby se lidé mohli lépe orientovat, opatřila naše firma oranžové vesty svelkým logem TSH. Snad se tím vyhneme některým dalším nedorozuměním,“ dodal ředitel Technických služeb.

Veřejně prospěšní pracovníci mají také oranžové vesty, ale na zádech snápisem Havířov čisté město. Vulicích jsou vidět při úklidu každý den, kdy sbírají po ulicích odpadky. Mnohdy však mají vesty vysvlečené a strčené do kapes. Podle mnoha lidí se tím právě brání snadné identifikaci. Někteří znich totiž údajně chodí vpracovní době se šrotem do sběrny a ve vestách by je každý poznal a mohl si na ně stěžovat. „Nošení vest města je povinné. Vykonávají totiž práci pro město, a to by mělo být na první pohled patrné,“ dodal mluvčí radnice.