Pokud vzorek vaší krve či moči poputuje na příslušná vyšetření a jste z okresu Karviná, s největší pravděpodobností vzorky vyšetří na Oddělení klinické biochemie Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji.

„Denně u nás zpracováváme okolo 250 až tří stovek vzorků a škála vyšetření je opravdu široká. Pracujeme pro naši nemocnici, zdejší ambulance, ale také pro další lékaře a ordinace z celého okresu," vysvětluje primářka oddělení Zdeňka Rybaříková.

Spolu s ní zde pracuje dalších 20 kolegů. Jde o laboranty, analytiky a jednoho lékaře.

„Mimo jiné musím připomenout, že máme výborný kolektiv a to se samozřejmě pracuje o to lépe," podotýká ke krajně zodpovědné a vysoce odborné práci zdejšího týmu jeho vedoucí osoba.

Jako v továrně

Celý systém přitom připomíná skvěle organizovanou továrnu. V dolním patře oddělení se přijímají jednotlivé vzorky. Ty jsou označeny čárovým kódem a ten je zaveden do zdejšího počítačového systému. „Krev je zcentrifugována a poté putuje do jednotlivých přístrojů, kde na základě nejrůznějších reakcí a dalších postupů získáváme výsledek vyšetření," vysvětluje primářka Zdeňka Rybaříková.

Kvalitnímu výsledku předchází správné nastavení přístrojů. „Každý postup a každé vyšetření pak prochází kontrolou nejméně dvou dalších odborných pracovníků. Teprve poté putují výsledky k lékařům, kteří si daná vyšetření objednali," dodává primářka.

O kvalitě zdejší práce přitom svědčí i několik odborných akreditací, které oddělení získalo a stále získává. Naposledy se tak stalo loni na podzim. Akreditačnímu osvědčení předcházel důkladný pětidenní audit, který podrobně zkoumal každý detail pracovních postupů. Zdejší tým oslovil také Ústav experimentální medicíny Akademie věd České republiky, se kterým tak karvinský kolektiv spolupracoval na výzkumu zabývajícím se dopadem znečištění ovzduší na takzvaný genom novorozenců, podílí se také na Evropském průzkumu zdravotního stavu, oddělení má rovněž akreditaci pro vzdělávání lékařů v oboru klinické biochemie.