Domov pro seniory, letní amfiteátr, hotel nebo třeba školicí centrum. V jednu z těchto možností se může v budoucnu proměnit zámek v Chotěbuzi. Obec v současnosti hledá pro chátrající památku nové využití.

„Zadali jsme studii proveditelnosti, která by měla řešit budoucí využití zámku a jedním z bodů je také anketa mezi občany," vysvětlil starosta Chotěbuzi Martin Pinkas.

Studie by měla ukázat, jak moc by byly opravy náročné. Už teď je ale jasné, že si obec nemůže opravu dovolit, vedení bude hledat investora nebo přímo kupce, který by se o památku postaral. „Ty opravy jdou do desítek, možná stovek milionů korun, a to si z našeho rozpočtu, který se pohybuje okolo deseti milionů, nemůžeme dovolit," vysvětlil Pinkas.

Zadlužit se obec nechce, a pokud by chtěla dotaci, tak k té je nutná spoluúčast.

Součástí celého areálu jsou celkem tři památky. Kromě zámku je to také hláska a brána. Ty už obec v minulosti opravila a obě památky budou i nadále přístupné veřejnosti. Dotazník ohledně zámku mohou lidé vyplnit do neděle.

V dezolátním stavu je také zámek v Dolní Lutyni. Ten koupila obec před pěti lety od soukromého majitele. I tady se, zdá se, blýská na lepší časy.

„O zámek projevil zájem pan Šmíra, a pokud dojde k dohodě, tak by se mohlo začít ještě letos s opravami," prozradil starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek jméno zájemce, který již vlastní také zámek v Rychvaldě nebo v Ropici.

Prodej je pro obec ideálním řešením, jak objekt, který je památkově chráněn, zachránit.

„Rekonstrukce by byla opravdu nákladná a soukromý investor má přece jen více možností a zkušeností, například s jednáním s památkáři," dodal Pavel Buzek.

Rekonstrukcí musí projít především střecha, aby do objektů nezatékalo. „Opravy vyjdou na miliony, možná desítky milionů korun," odhadl částku starosta Dolní Lutyně.

Jasno o budoucnosti zámku bude v červnu, kdy budou zastupitelé obce o prodeji rozhodovat.

K čemu bude zámek sloužit, zatím není jasné. „Až se provedou opravy, tak se bude hledat využití. Je pravděpodobné, že se bude jednat o komerční až privátní využití," vysvětlil zástupce zájemce o koupi Jan Štěpánek. V úvahu tak například přichází například penzion nebo hotel.

A jak se na to, že bude mít zámek v rukou soukromý vlastník, dívají samotní obyvatelé obce? „Občané budou rádi, že se zámek opraví a nebude hyzdit vzhled obce," míní Pavel Buzek.

Do nového se převlékl také bývalý lovecký zámeček v Petrovicích, jehož nový majitel finišuje s opravou, aby jej mohl 1. června zpřístupnit veřejnosti jako hotel s restaurací a prostory pro nejrůznější akce a oslavy.