V programu jednání měli 53 bodů. Mezi prvními bylo rozdělení finančních prostředků z Fondu pro zvýšení bezpečnosti a ochrany osob a majetku a upevnění veřejného pořádku ve městě.

Špionážní služebna

Městská policie může čerpat 750 tisíc korun na dofinancování nové mobilní služebny. Strážníci používají už několik let služebnu vybudovanou z obytného přívěsu. V těchto dnech staví novou služebnu na podvozku obytného automobilu, která bude operativnější.

Opoziční zastupitel Eduard Heczko (KSČM) reagoval ohledně poměrně vysokých nákladů. „Z dostupných materiálů vím, že část dotace byla použita na nákup vozidla a část na jeho vybavení. Jak vyplývá z dokumentace, služebna přijde na zhruba 3,4 milionu korun.“

Na služebnu totiž město dostalo státní dotaci 2,5 milionu korun, která však nestačila. Jen auto přišlo na 1,34 milionu a na vybavení tak zbylo 1,16 milionu, přičemž zapotřebí je 2,05 milionu. Rozdíl tedy pokryje příspěvek z fondu ve výši 750 tisíc korun a dalších 145 tisíc z rezervy magistrátu.

Vysvětlení k tomu podal ředitel městské policie a zastupitel z Hnutí pro Havířov Bohuslav Muras. „Ta cena odpovídá nákladům. Ve služebně kombinujeme částečně i vojenskou techniku, abychom novou služebnu mohli využívat mnohem efektivněji. Zatímco na stávající služebně dokážeme kameru vysunout jen metr nad střechu, na nové bude stožár s kamerou ve výšce více než čtyř metrů. Nová služebna bude mít nejmodernější elektroniku, aby mohla být využita i jako dispečerské pracoviště při krizovém řízení,“ řekl Muras.

Strážníci mimo jiné budou moci využívat termokameru pro noční odhalování pohybu osob v odlehlých lokalitách, kde bývají zakládány černé skládky odpadu.

Technika hasičům

Za peníze z fondu budou dobrovolným hasičským sborů nakoupeny nové odvlhčovače používané například po záplavách. Mateřská škola v Petřvaldské ulici a Správa sportovních a rekreačních zařízení nakoupí nová jízdní kola, koloběžky a ochranné přilby pro dopravní výuku.

Hospodaření města

Ekonomický náměstek primátorky Josef Bělica (ANO) zastupitele seznámil s plněním rozpočtu města a hospodářské činnosti v období do ledna do června.

Zastupitelé schválili strategický plán udržitelné mobility, koncepci odpadového hospodářství. Mezi tři nezletilé děti ze sociálně slabých a neúplných rodin rozdělili výtěžek z tomboly letošního Reprezentačního městského plesu v celkové výši necelých 50 tisíc korun.

Zastupitelé také schválili peníze z fondu primátorky na nákup vánočních dárků v podobě hraček i výukových potřeb pro zařízení pečující o děti a nemocné. Radniční Ježíšek je roznáší vždy v prosinci.

Zrušen byl Koupalištní řád, který v roce 1978 vydal tehdejší Městský národní výbor. Zastaralé nařízení nahradil provozní řád.

Podívejte se na videa z havířovského koupaliště

Schválena byla také nová vyhláška o mimořádné deratizaci a členům skupiny Nebe zastupitelé povolili rozšířit Jazz Club v KD L. Janáčka. Deník se těmto bodům věnuje v samostatných článcích.

"Společnost Jazz Club Nebe Havířov chce vybudovat přístavbu, aby navýšila kapacitu klubu. Nový provozovatel chce na ploše 250 metrů čtverečních postavit vlastními prostředky jednopodlažní budovu se zelenou extenzivní střechou s tím, že po kolaudaci ji daruje městu, od kterého má přislíbeno symbolické nájemné po dobu navrácení investice. Další podmínky projektu budou projednány Radou města," informovala mluvčí města Jana Kriš.