Domy spolu sousedí a jsou už několik let prázdné. „Neodpovídají současným standardům pro domy s pečovatelskou službou a přestože jsem uvažovali o jejich prodeji, nakonec jsem se rozhodli je na vlastní náklady zrekonstruovat a nabídnout lidem. Důvod je ten, že o městské byty ve Starém Bohumíně mají lidé u licitací velký zájem,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha. Město za opravu zaplatí asi 30 milionů korun.

Nákladná přestavba, na kterou si chce vzít město úvěr, si vyžádá celkovou proměnu vnitřních dispozic. Nová budou okna, dveře a střecha, ale také veškeré rozvody elektřiny, vody i topení včetně jejich napojení na inženýrské sítě, stejně tak podlahy i stropy. Z dvorní části se objekty zateplí. Historická fasáda ze strany ulice se naopak dočká citlivé opravy s nátěrem.

Ve dvou starých domech ve Starém Bohumíně má vzniknout 11 nových moderních bytů.Zdroj: Lucie Balcarová

„V domech vznikne dohromady 11 moderních bytů o velikosti od 35 do 90 metrů čtverečních. Jeden z nich bude dokonce mezonetový, protože využijeme podkrovní místnost a díky vnitřnímu schodišti ji propojíme s bytem pod ní,“ řekla Hana Kaspřáková z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.

Za domy by mělo vzniknout osmnáct parkovacích míst.