Začnou jako nadějní zootechnici či veterináři, skončí jako klasičtí lékaři pro lidi. Ne, není to vtip. I takové jsou někdy kroky studentů jedné z mnoha škol, které se prezentovaly na Volbě povolání minulý týden v Karviné.

DO ZOO I DO LABORATOŘE

„Uplatnění našich studentů je opravdu široké. Ti, kteří již nejdou na vysokou školu, mohou pracovat jako zootechnici, ošetřovatelé v zoo, v laboratořích. Jiní pokračují na vysokou školu, nejčastěji jsou to veterinární obory, ale protože ve třetím ročníku máme i anatomii lidského těla, někteří se pak skutečně vydávají studovat klasickou medicínu,“ vysvětlila laborantka Tauferovy střední odborné školy veterinární Kroměříž Lucie Skýbová.

Ilustrační foto.
Internetový podvod: Dívka naposílala půl milionu "vojákovi z USA"

VOLBA POVOLÁNÍ

Volba povolání prezentuje výběr škol všeho druhu, od oborů, jako je floristika a další práce s květinami přes lesnictví, řemeslné školy, služby až po studium gymnazijního typu a další.

Už dnes se akce koná v Havířově ve Společenském domě Reneta, o týden později proběhne v orlovském domě kultury.

Kapela Divokej Bill.
Vánoční strom letos rozsvítí Divokej Bill

TÝDEN ŘEMESEL

Střední školy se ale prezentují také na svých dnech otevřených dveří. Velkolepě pojatý Týden řemesel, techniky a technologií se tak po celý minulý týden konal na Střední škole techniky a služeb v Karviné.

„Tyto dny pořádáme většinou jako jednodenní až dvoudenní akce, ale letos je výjimečný rok, slavíme 100 let vzniku České republiky, 750 let města Karviné i 100. výročí Svazu průmyslu a dopravy ČR, jehož je naše škola také členem. Proto jsme se rozhodli pro takto větší pojetí,“ uvedla ředitelka karvinské školy Iva Sandri.

Volba povolání, ale i dny otevřených dveří jednotlivých středních škol. To vše jsou akce, které mají školákům pomoci s výběrem střední školy a tedy i nasměrovat jejich budoucí povolání.Zdroj: Deník / Richard Kutěj

Karvinská škola tak prezentovala nejen širokou škálu svých oborů ale hostila i prezentace mnoha významných firem, postaráno bylo také o zábavnou složku.

„Chtěli jsme ukázat všem, počínaje těmi nejmenšími dětmi, že řemeslo může být krásné, má budoucnost, může být radostí i životním smyslem a naplněním a také že i škola může být zábavou a hrou,“ dodala Iva Sandri.

Karvinské vlakové nádraží září po rekonstrukci novotou. Má i nový informační systém.
Vlakové nádraží září novotou. Na jaře se ale dělníci vrátí