Na provoz na místě dohlížela policie. Krátce po jedenácté hodině byl hraniční most asi na půl hodiny pro dopravu uzavřen, to když se traktory vydaly na protestní jízdu do Polska a zase zpět. Na žádné dramatické situace nedošlo, doprava byla omezena minimálně.

Jak řekli organizátoři akce, důvody jejich protestu jsou tři – neúměrná byrokracie, která zemědělce zatěžuje, dovozy potravin z třetích zemí a zaslepení prosazování „zelené“ agrární politiky Evropskou unií, tzv. green deal.

Z Gubalówky je krásný panoramatický výhled na Vysoké Tatry.
Polské Pustevny. Lákají na ohromující scenérie a přitom nejsou z Česka daleko

„To, co se děje, je papírová válka. My musíme vést až ztrojené evidence všeho, úřady si tak zjednodušují život na náš úkor. A pak samozřejmě nesmyslný green deal, kdy nám úřední diktuje, kolik a jak máme co pěstovat, přičemž tomu vůbec nerozumí,“ řekl organizátor z české strany Marian Kaleta, majitel eko farmy v Třinci-Horní Líštné.

Podívejte se na jízdu traktorů přes hraniční most

Zdroj: Deník/Tomáš Januszek

Politika Unie je prý likvidace farmářů. Jak prohlásil jeden z polských organizátorů a hlavní řečník, čeští a polští se záměrně sešli společně na jednom místě, aby upozornili vlády a Evropskou unii na to, že je zle.

„Máme jednu z posledních šancí ještě něco ještě změnit nejen v Česku, v Polsku, ale v celé Evropě. Protesty probíhají ve 14 zemích a všichni shodně říkají, že je zle. Že je třeba něco změnit, protože jinak nás, zemědělce, zničí a my skončíme. Současná politika Evropské unie je řízená likvidace naší živnosti,“ řekl.

Místo nehody. Foto se souhlasem HZS MSK
VIDEO: Tragédie na Rudné. Opilý řidič zavinil smrt, pak se z místa snažil utéct

Zemědělci svá slova o řízené likvidaci opírají například o fakt, že neexistují jsou žádné limity provoz zemědělských produktů. „Kromě toho jsme zahlceni administrativou, stále více papírujeme, jsme více v kancelářích než na poli. Dnes jsme tady společně proto, abychom ukázali, že jsme jednotní a jde nám o perspektivy českého, polského, ale celého evropského zemědělství,“ dodal mluvčí polských farmářů.

Těch do Chotěbuzi přijelo více než 150, a kromě farmářů také myslivci. Celkem se protestní akce na hranici zúčastnily okolo tří stovek lidí.

Farmář a horník v jednom

Byl mezi nimi i Petr Siuda, farmář z Dětmarovic, který hospodaří na 30 hektarech, pěstuje pšenici, sóju a další obiloviny. Z dvaceti hektarů luk sklízí seno. Říká ale, že zemědělství je jeho koníček, uživil by se jím prý jen těžko. I proto stále pracuje na šachtě.

Zemědělci a jejich polští kolegové protestují na hraničním přechodu s Polskem, 22. února 2024, Chotěbuz.Petr Siuda na protestu.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

„Proč? Abych uživil rodinu. Máme dům, hypotéku a dvě nedospělé dcery, takže peněz je potřeba. Co vydělám, strkám do strojů, do domu a do rodiny. Ale jak říkám, farmaření je pro mě koníček, i když obrovská dřina od nevidím do nevidím,“ netají.Práci na polích a loukách věnuje prakticky celé jaro a léto.

Bláto, řidiči, trávník, Orlová, únor 2024
VIDEO: Orlová v blátě. Řidiči rozjíždějí trávníky, město už chystá protiopatření

„Dovolaná s rodinou v létě je na týden, jinak makám dnes a denně. Momentálně začíná příprava polí, hojí se a seje, pak přijdou sena a potom žně, po žních se oře a přes zimu servisuje technika,“ vypočítává Siuda.Veškerou práci na na pozemcích musí zvládnout sám, nemá žádné zaměstnance. A proč přijel na protestní akci do Chotěbuze?

„Je třeba vzkázat do Bruselu, že takto ne. Zastání nemáme ani u naší vlády. Vadí mi její přístup a považuju ji za zlo ještě větší, než jaké tu kdysi bylo,“ dodává farmář Petr Siuda.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zemědělec z Těrlicka. Proč teď protestuje

Zdroj: Radek Luksza