Na provoz na místě dohlížela policie. Krátce po jedenácté hodině byl hraniční most asi na půl hodiny pro dopravu uzavřen, to když se traktory vydaly na protestní jízdu do Polska a zase zpět. Na žádné dramatické situace nedošlo, doprava byla omezena minimálně.
Jak řekli organizátoři akce, důvody jejich protestu jsou tři – neúměrná byrokracie, která zemědělce zatěžuje, dovozy potravin z třetích zemí a zaslepení prosazování „zelené“ agrární politiky Evropskou unií, tzv. green deal.
„To, co se děje, je papírová válka. My musíme vést až ztrojené evidence všeho, úřady si tak zjednodušují život na náš úkor. A pak samozřejmě nesmyslný green deal, kdy nám úřední diktuje, kolik a jak máme co pěstovat, přičemž tomu vůbec nerozumí,“ řekl organizátor z české strany Marian Kaleta, majitel eko farmy v Třinci-Horní Líštné.
Podívejte se na jízdu traktorů přes hraniční most
Politika Unie je prý likvidace farmářů. Jak prohlásil jeden z polských organizátorů a hlavní řečník, čeští a polští se záměrně sešli společně na jednom místě, aby upozornili vlády a Evropskou unii na to, že je zle.
„Máme jednu z posledních šancí ještě něco ještě změnit nejen v Česku, v Polsku, ale v celé Evropě. Protesty probíhají ve 14 zemích a všichni shodně říkají, že je zle. Že je třeba něco změnit, protože jinak nás, zemědělce, zničí a my skončíme. Současná politika Evropské unie je řízená likvidace naší živnosti,“ řekl.
Zemědělci svá slova o řízené likvidaci opírají například o fakt, že neexistují jsou žádné limity provoz zemědělských produktů. „Kromě toho jsme zahlceni administrativou, stále více papírujeme, jsme více v kancelářích než na poli. Dnes jsme tady společně proto, abychom ukázali, že jsme jednotní a jde nám o perspektivy českého, polského, ale celého evropského zemědělství,“ dodal mluvčí polských farmářů.
Těch do Chotěbuzi přijelo více než 150, a kromě farmářů také myslivci. Celkem se protestní akce na hranici zúčastnily okolo tří stovek lidí.
Farmář a horník v jednom
Byl mezi nimi i Petr Siuda, farmář z Dětmarovic, který hospodaří na 30 hektarech, pěstuje pšenici, sóju a další obiloviny. Z dvaceti hektarů luk sklízí seno. Říká ale, že zemědělství je jeho koníček, uživil by se jím prý jen těžko. I proto stále pracuje na šachtě.
„Proč? Abych uživil rodinu. Máme dům, hypotéku a dvě nedospělé dcery, takže peněz je potřeba. Co vydělám, strkám do strojů, do domu a do rodiny. Ale jak říkám, farmaření je pro mě koníček, i když obrovská dřina od nevidím do nevidím,“ netají.Práci na polích a loukách věnuje prakticky celé jaro a léto.
„Dovolaná s rodinou v létě je na týden, jinak makám dnes a denně. Momentálně začíná příprava polí, hojí se a seje, pak přijdou sena a potom žně, po žních se oře a přes zimu servisuje technika,“ vypočítává Siuda.Veškerou práci na na pozemcích musí zvládnout sám, nemá žádné zaměstnance. A proč přijel na protestní akci do Chotěbuze?
„Je třeba vzkázat do Bruselu, že takto ne. Zastání nemáme ani u naší vlády. Vadí mi její přístup a považuju ji za zlo ještě větší, než jaké tu kdysi bylo,“ dodává farmář Petr Siuda.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zemědělec z Těrlicka. Proč teď protestuje