„Společně s polskou stranou budeme ve čtvrtek protestovat na hranicích v Českém Těšíně na hraničním přechodu Chotěbuz. Začínáme v 10 hodin a předpokládaný konec je ve 12 hodin,“ napsal redakci Deníku Marián Kaleta, majitel rodinné eko farmy z Třince-Horní Líštné.

Z Gubalówky je krásný panoramatický výhled na Vysoké Tatry.
Polské Pustevny. Lákají na ohromující scenérie a přitom nejsou z Česka daleko

Předpokládá, že z české strany dorazí na hranici v Chotěbuzi se svými stroji přibližně stovka účastníků. Na polské straně se očekává účast až tří stovek farmářů s technikou.

Polský server wyborcza.pl napsal, že ve čtvrtek 22. února podle informací od polské policie bude hraniční most v Chotěbuzi ve směru z Polska do Česka neprůjezdný.

K hranici, ale ne po dálnici

Řidiči mířící od Frýdku-Místku k Českému Těšínu po dálnici se však nemají čeho obávat. Zemědělské stroje na dálnici nesmějí a tudíž pojedou od Horních Tošanovic, kde mají sraz, po staré frýdecké silnici. Od Třince se po Karvinské ulici dostanou k prodejně Mountfield, odkud se pak společně přesunou přímo na hraniční přechod v Chotěbuzi.

Chátrající budova bývalé ZŠ Žižkova. Dnes objekt patří Lázním Darkov. Stav v zimě roku 2024.
Ostudy Karviné, 1. díl: Bývalá chátrající ZŠ Žižkova. Kdy objekt zase ožije

Tam by měli po 10. hodině dorazit také jejich kolegové farmáři z Polska. Na situaci na všech čtyřech místech v Moravskoslezském kraji, kde zemědělci na čtvrtek ohlásili protestní akce, bude dohlížet policie. Mluvčí policie Soňa Štětínská už dříve vyvrátila přesvědčení zemědělců, že zejména hraniční přechod v Chotěbuzi bude mezi 10. a 12. hodinou pro dopravu zcela uzavřen. K takovým preventivním opatřením policisté přistoupit nemohou.

Doporučila však řidičům, aby se zejména chotěbuzskému hraničnímu přechodu a jeho okolí vyhnuli.